Nabız Sayısı Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024

Nabız Sayısı Kaç Olmalı?

Nabız sayısı, kişilerde yaş ve olaylara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Nabız, kanın normal yön olarak sol karıncıktan büyük olan atardamarlara doğrudan pompalanması süresinde, oldukça en uç noktalarda bulunan atardamarlarda oluşmuş bir dalgalanmadır. Bu durumu kısaca netleştirecek olursak kalp atışının en uçtaki atardamarlardan hissedilmesi olayı olarak bilinmektedir. Nabız sayısı kişinin dakikada kaç nabzının attığı ile ilgili bir kavramdır. Normal olarak bir nabız, yetişkin kişide dakikada 60–100 kez olarak, çocuklarda ise dakikada 100–120 arası olarak, bebeklerde dakikada 100-140 kez sayı olarak atım yapmaktadır. Nabız, kalbin normal bir şekilde attığını gösterir. Nabız sayısı bazen farklı durumlara bağlı olarak artar, bazen de azalarak farklı tepki gösterebilir. Bu sayıda artma ve azalma doğal olarak heyecana korkuya ve bazı hastalikların net bir fizyolojik etkilerine bağlı olduğu bilinmektedir. Nabız sayısı kişinin bilek ve boyun bölgesinden oldukça net olarak ölçülebilir.

Nabız sayısı, kalbin 1 dakika içinde oluşan kaç kez kasılma yani kalbin hızını net olarak yansıtmaya çalışır. Kalpte her kasılmasıyla birlikte bir miktar kadar kanı atardamarlara yani ilk olarak aort ve daha sonrasında bundan ayrılmış olan dallara uzaklaştırır. Kalp içindeki damarların esneyebilme özelliğinden dolayı farklı olarak atardamarlarda buna bağlı bir şekilde genişleme oluşur ve davam eder. Damar içinde bulunan duvarı bu genişlemenin hemen ardından elastik olduğundan dolayı buna bağlı olarak eski durumuna döner, ardından hemen bir sonraki atım ile yeni bir basınç dalgasına bağlı olarak bununla birlikte tekrar genişler ve bu şekilde böyle devam ederek gider. İşte oluşan bu genişleme, damarların yüzeysel olarak seyrettiği yerlerde yani el bileği, dirsek içi, kasık, şakak denilen bölge, ayak bileği gibi nabız dalgası olarak doğrudan hissedilir düzeye gelir. Ayrıca normal olarak hastalar ameliyat olduktan hemen sonra nabız ölçen bir alete bağlı olmaları gerekir. Bu alet, nabzın sayısının dakikada kaç kere attığını ve nasıl bir şekilde attığını gösterir. Hasta kişide bir sorun olmadığı taktirde ise bu alet doğal olarak çıkarılır. Şimdi sizlerle birlikte kişilerde nabız sayısının değerlerini inceleyelim.

İnsanlarda nabız sayı değerleri
  • 0-1 yaş arası olan bir insanın ortalama olarak 60 saniyedeki kalp atışı 120-140 arası olması normal bir sayıdır.
  • 1-3 yaş arasındaki bir insanın 60 saniyedeki oluşan kalp atış sayısı 90-120 arası değerlerinde olması normal olarak bilinmektedir.
  • 3-7 yaş aralığında olan bir insanın 60 saniyedeki oluşan kalp atışı 90-100 arası olması normal bir nabız sayısıdır.
  • 7-20 yaş arasında olan bir insanın 60 saniye içinde oluşan kalp atışı 80-90 arası olması sayım olarak doğru aralıkta olduğu bilinmektedir.
  • 20 yaşını aşmış olan yetişkin insanlarda kalp atışı 60 saniyede ortalama olarak 60-80 arası olması gerekir.
Yukarıda verilmiş olan aralıklar dışında yer alan bir nabız değerine sahip olan kişiler kesinlikle bir Uzman doktora gitmesi gerekir. Çünkü çoğu zaman çeşitli sebep veya hastalıklardan dolayı farklı bir şekilde nabız sayısı değerlerinde oldukça değişim olabilmektedir. Bu durum korkutucu bir durum ve hal değildir ancak nabızda oluşan değişimler sürekli olarak devam ederek meydana geliyorsa kesinlikle sorunun olduğunu tespit edilip tedavi edilmesi gerekebilir.

Nabız Sayısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nabız Normal Değerleri

Nabız Normal Değerleri

Normal Nabız Kaç Olmalı?

Normal Nabız Kaç Olmalı?

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Nabız Değerleri?

Nabız Değerleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nabız Basıncı Belirtileri ve Tedavisi

Nabız Basıncı Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda Nabız Kaç Olmalı?

Yaşlılarda Nabız Kaç Olmalı?

Nabız Kaç Olmalı?

Nabız Kaç Olmalı?

Gebelikte Nabız Kaç Olmalı?

Gebelikte Nabız Kaç Olmalı?

Yaşa Göre Nabız Kaç Olmalı?

Yaşa Göre Nabız Kaç Olmalı?

Güncel

Nabız Nasıl Ölçülür?

Nabız Nasıl Ölçülür?

Güncel

Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı?

Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı?