nabiz.gen.tr https://www.nabiz.gen.tr Nabız, Nabız Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, nabiz.gen.tr Wed, 27 Jul 2016 00:00:00 +0000 Sat, 21 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Düşük Tansiyon Yüksek Nabız https://www.nabiz.gen.tr/dusuk-tansiyon-yuksek-nabiz.html Wed, 21 Nov 2018 11:16:13 +0000 Düşük Tansiyon Yüksek Nabız, Düşük tansiyon hipo tansiyon olarak da adlandırılan belirli bir düzeye kadar sorun teşkil etmeyen azalmış kan basıncı durumudur. Halk arasında nabız ve tansiyonun birlikte ve doğru orantılı ola Düşük Tansiyon Yüksek Nabız, Düşük tansiyon hipo tansiyon olarak da adlandırılan belirli bir düzeye kadar sorun teşkil etmeyen azalmış kan basıncı durumudur. Halk arasında nabız ve tansiyonun birlikte ve doğru orantılı olarak artıp azalacağına inanılır fakat bu durum her zaman geçerli değildir. Yine de tansiyon ve nabız arasındaki bağlantı tamamen birbirinden bağımsız olarak da düşünülemez. Nabız, kalbin bir dakika içinde kaç kere kasıldığını yani kalbin çalışma hızını gösterir. Kalp her kasıldığında atar damarlara bir miktar kan fırlatır ve buna bağlı olarak damarlar yeni basınç dalgası ile genişler ve daralır. Tabi nabız hızının sadece kalp atış hızıyla alakalı olmadığını, kalp kapakçıklarından, vitamin mineral eksikliklerinden, vücuttaki herhangi bir aksaklıktan da etkilendiğini söylemek gerekir.  

Ayırca beynimiz vücudumuzdaki herhangi bir değişiklikte bazı sinyaller verir, herhangi bir sıkıntı ile karşılaştığında bunu düzeltmek için kendini düzenler. Örneğin, düşük tansiyonu yüksek nabız dengeleyebilir. Tansiyonun düşmesine bağlı olarak kalbe yeterli oksijen ve besinler taşınamaz ve kan basıncı düşer. Böylelikle kalp kan basıncını dengelemek, ihtiyacı olan oksijeni sağlamak için daha hızlı çalışmaya başlar böylelikle tansiyon düşerken nabız yükselebilir. Tabi bu durum sıklıkla yaşanıyorsa bazı kalp hastalıklarına, vitamin eksikliklerine da işaret etmektedir. Zamanında müdahale edilmeyen ve ilerleyen durumlarda kalp yeterli oksijeni karşılayamadığı ve çok çalıştığı için tıkanmaya başlar, organlarda tahribat oluşur. Ve en son şoka neden olur. 

Düşük Tansiyon Yüksek Nabıza Neden Olan Faktörler; Psikolojik sıkıntılar, yoğun stres ve endişe hali düşük tansiyon ve yüksek nabız sıkıntısına neden olabilir. Ayrıca trisiklik antidepresan kullanımı, idrar söktürücüler, nitrat ya da nitrogliserin içeren tansiyon ilaçları ve bazı bitki çayları tansiyonu düşürerek nabzın yükselmesine neden olabilir. Sıcak havalar, vücudun susuz kalması, yağlı yiyecekler tansiyonun düşmesine neden olarak nabız hızını yükseltebilir. 

Hamilelik durumunda, Parkinson hastalığında, Beyin Sapı tümörü varlığında da düşük tansiyon yüksek nabız görülebilir. Böyle zamanlarda sadece hamile kişilerin ayran ve bol su tüketerek uzanması ve bol bol dinlenmesi önerilir. 

Ayrıca, sürekli tekrarlayan düşük tansiyon ve yüksek nabız karaciğer hastalıklarının da işaretçisi olabilir. Böbrek üstü bezlerinde sıkıntıya işaret ediyor olabilir. Otonom sistem sıkıntıları, merkezi sinir sisteminde tahribat, periferik sistemde aksamalarla demir eksikliği, hormonsal bozukluklar, ciddi enfeksiyonel hastalıklar nabız ve tansiyonu etkileyebilir. Sürekli tekrarlayan nabız ve tansiyon sıkıntıları için tetkikler yapılmalı ve ve sorunun nedeni araştırılmalıdır. Özellikle tansiyon düşüklüğünün ardından baş dönmesi, gözlerde kararma, baygınlık, bilinç kaybı, şiddetli kalp çarpıntısı birlikte görülüyorsa ihmal etmeden doktora görünmek gerekir. 

Tansiyon ve nabız ölçümü yaptırmadan önce sakin olduğunuzdan emin olun. Dinlenme konumuna geçmek tansiyon ve nabız hızınızı dengeler. Uzun vadede ise su tüketimini arttırmak, beslenme şartlarını düzenlemek ve yorucu olmayan egzersizler, açık hava yürüyüşleri metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olacaktır.
]]>
Bebeklerde Nabız https://www.nabiz.gen.tr/bebeklerde-nabiz.html Wed, 21 Nov 2018 16:42:54 +0000 Bebeklerde nabız; Nabız, kalp atış hızına halk arasında söylenen bir terimdir. Kalp atış hızının yani nabzın bir dakikada kaç kere attığını gösterir. Bebeklerdeki nabız atışı yetişkinlere göre biraz daha yüksek Bebeklerde nabız; Nabız, kalp atış hızına halk arasında söylenen bir terimdir. Kalp atış hızının yani nabzın bir dakikada kaç kere attığını gösterir. Bebeklerdeki nabız atışı yetişkinlere göre biraz daha yüksek seviyelerde seyreder. Bunun en büyük sebebi de bebeklerin gelişim ve büyüme evresi içerisinde olmasıdır. Bu büyüme evresi metabolizmalarını çok hızlı çalıştırdığından hiç bir şey yapmadan durdukları anda bile nabız seviyeleri yüz ile yüz kırk arasındadır. Bebeklerde nabız, açlık, ağlama, emme ve hareketlenmeleri, gibi durumlarda biraz daha yükselebilir. Bununda sebebi yine büyüme gelişimi içerisindeki bedenlerinin metabolizmasının çok hızlı çalışmasıdır. 

Bebeklerde nabzın hızlı olma nedenleri;

Bebeklerin metabolizmaları hızlı bir yapıda çalıştığından, beden ve vücutlarında oluşan karbondioksidi dışarı pompalamak için daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu durum neticesinde bebeklerdeki kalp atışı yani nabız hızında artış meydana gelir. Bu sebepten ötürüde bebeklerde nabız atışı hızlı olur. 

Bebeklerde nabzın işleyişi;

İnsanların kalbi vücuda kan, oksijen ve diğer besinleri pompalamakla görevli bir organdır. Bu vücuda yaptığı pompalamada ki herhangi bir kesinti Vücutta bulanan diğer doku ve organların ciddi şekilde olumsuz etkilenmesine neden olur. İnsanlardaki bu kalp atış hızı bir dakika içerisinde kalbin kaç kere attığını gösterir. Buda bizlere bedenimizle ilgili veya kalbimizle ilgili bilgi almamızı sağlar. Sağlıklı bir bebek için, sağlıklı bir yaşam için kalbin düzenli atışı ve yeterli miktarda nabız atışı çok önemlidir. 

Bebeklerde nabız; hangi yaş grubunda olursa olsun bu yeni doğanlarda bile nadiren de olsa görülebilen durumlar içerisinde kalbin nabız hızı çok yükselir ise taşikardiye sebep olur. Yani kalp rahatsızlarına neden olur. Aynı şekilde kalbin nabız hızının çok yavaşlaması da bir çok hastalığı tetikleyebilir. Bunların başında Bradikardi gelir. Bu tür bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalındığında altta vücutta yatan başka bir hastalığının tetiklemesi gibi bir durum oluşabilir. Bebeklerde nabız istirahat halinde iken, yani dinlenmiş bir vücutta iken ölçülmesi gerekir. Hissedilen nabız sesinin tıpkı bir saat tıkırtısı gibi ses vermesi gerekir. Bebeklerde nabzın doğru ölçülebilmesi için ağlamadığı aç kalmadığı ve emme işlemini yaptıktan sonra sakin olduğu bir dönemde yapılması en doğru ölçümü verir.

Bebeklerde Nabız
Bebeklerde nabız değerleri;
 • Bebeklerde, yeni doğanlarda nabız bir dakikada yüz yirmi beş olmalıdır. Ortalama her bebeğin nabız değerleri yetmiş ile yüz doksan arasında değişiklik gösterir.
 • Bebeklerde ise bir dakikada yüz yirmi civarında olan nabız sayısı ortalama bir dakikada seksen ile yüz altmış arasında değişiklik gösterebilir. 
 • Bir ile üç yaş arası bebeklerde ise bir dakikadaki nabız yüz on civarında iken ortalama olarak seksen ile yüz otuz arasında seyreder. 
Bebeklerde nabız; bebeklerdeki nabız ölçümleri bebeğin ağlama ve emme zamanlarında değişiklik gösterir bu da sarf ettiği enerjiden kaynaklanan bir durumdur. Bedenlerinin büyüme evresinde olmasından ötürü bu tür aktiviteleri yaparken bebekler yetişkinlere göre daha fazla oksijen harcarlar buda nabızlarında artışa neden olur. İyi ve sağlıklı bebekler için mutlaka bebeğinizin kontrollerini düzenli yaptırınız. 

Sağlıkla kalın. 
]]>
Nabız Basıncı https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-basinci.html Thu, 22 Nov 2018 14:34:42 +0000 Nabız basıncı; kardiyak atım hacmi, maksimum aortik kan akımı, aort esnekliği ve periferik vasküler gerginin karmaşık ilişkisi tarafından belirlenir. Sistolik ve diyastolik kan basıncının aritmetik farkı ile kolaylıkla Nabız basıncı; kardiyak atım hacmi, maksimum aortik kan akımı, aort esnekliği ve periferik vasküler gerginin karmaşık ilişkisi tarafından belirlenir. Sistolik ve diyastolik kan basıncının aritmetik farkı ile kolaylıkla hesaplanabilir. Beşinci on yıldan sonra artan yaş ile azalan aort esnekliği nedeniyle arteriyel sertlikte artış meydana gelir. Arteriyel sertlikte meydana gelen değişim ile sistolik kan basıncında yükseliş, diyastolik kan basıncında ise düşüş olur ve bunun sonucunda nabız basıncında belirgin artış meydana gelir. Yüksek nabız basıncının, miyokart oksijen gereksinimi, ardyük artışı, ventriküler gevşemede bozulma ve subendokardiyal iskemi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca arteriyel sertlik ve nabız basıncındaki artış ile sol ventrikül hipertrofisi arasında da ilişki saptanmıştır.

Nabız Basıncının Klinik Önemi

Diyastolik kan basıncının önemi ile eğitilen bir klinisyen için sistolik ve nabız basıncın oluşturduğu risk, yeni bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar hipertansiyon için yeni tedavi kılavuzları sistolik kan basıncını kontrol altına almanın öneminden bahsetse de, klinik pratikte diyastolik kan basıncı da sistolik kan basıncı gibi kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Nabız basıncı, yüksek riskli ilaç tedavisine aday hastaları saptamada yetersiz kalmaktadır. KY ve hipertansiyon ile özellikle nabız basıncı ve arteriyel sertliği azaltan ilaç tedavisini değerlendiren birkaç çalışma vardır. Deneysel ve klinik çalışmalardan elde edilen ilk veriler ACE inhibitörleri ve kalsiyum kanal blokerlerinin (KKB) arteriyel kompliyansı artırdığını desteklemektedir. Diüretikler de nabız basıncında büyük bir düşüş sağlayabilirler. Burada önemli olan sistolik ve nabız basıncının özellikle yaşlı hastalarda kontrol altına alınması gerektiğidir.

Nabız Basıncı

Nabız Basıncı Alanında Yapılan Çalışmalar Hakkında Sonuçlar ve Öneriler 

 • Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bulgularda düşük nabız basıncının mortalite için bağımsız bir belirleyici olduğu ortaya konulmuştur.
 • Kalp yetersizliğinde azalmış sistolik, diyastolik ve ortalama kan basıncı ile mortalite arasında tek değişkenli analizde anlamlı bir ilişki görülmesine rağmen bunun bağımsız bir gösterge olmadığı saptanmıştır.
 • Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunun mortalite için bağımsız bir belirleyici olduğu saptanmıştır.
 • Evre artışı ile istirahat nabız sayısında belirgin artış olduğu ve mortalite için bağımsız bir belirleyici olduğu saptanmıştır. Nabız sayısının her 1 atım artışının mortalite görülme riskini % 5 oranında artırdığı bulundu. İstirahat nabız sayısı 86 kesim değeri olarak alındığında % 60,7 duyarlılık ve %61,1 özgüllük ile mortaliteyi öngördüğü ortaya çıkarılmıştır.
 • Evre artışı ile serum sodyum düzeyinde azalma olduğu ve bunun mortalite için bağımsız bir belirleyici olduğu bulunmuştur.
 • Nabız basıncının hem sol ventrikül, hem de sağ ventrikül EF’si ile pozitif yönlü ilişkili olduğu belirlendi. Ancak SVEF’yi belirleyen en önemli değişkenin sistolik kan basıncı olduğu görülmüştür.
 • Nabız sayısının NYHA evre artışı ile pozitif olarak arttığı görülmüştür. Ayrıca istirahat nabız sayısının sol ventrikül sistolik işlevini belirlemede önemli bir belirleyici olduğu saptarmıştır.
 • Sonuç olarak nabız basıncının, kalp yetersizliği olan hastalarda mortalitenin ortaya çıkarılmasında ve ileri evre kalp yetmezliğini öngörmede başvurulabilecek kolay ve güvenilir bir yöntem olduğu kanısına varılmıştır.

]]>
Kalp Krizinde Nabız Kaç Olur https://www.nabiz.gen.tr/kalp-krizinde-nabiz-kac-olur.html Fri, 23 Nov 2018 14:14:40 +0000 Kalp Krizinde Nabız Kaç Olur, sorusunun cevabı için öncelikle kalp krizi ve nabız arasındaki bağı açıklamamız gerekir. Kalp krizi, kalbin kendi dokularının besinsiz kalması sonucu kalbin verdiği tepkidir aslında. Kalbe giden Kalp Krizinde Nabız Kaç Olur, sorusunun cevabı için öncelikle kalp krizi ve nabız arasındaki bağı açıklamamız gerekir. Kalp krizi, kalbin kendi dokularının besinsiz kalması sonucu kalbin verdiği tepkidir aslında. Kalbe giden besleyici damarlar bir çok sebeple tıkanabilir. Bu tıkanıklık ise zamanla kalbin kendi dokusunu besinsiz ve oksijensiz bırakacak noktaya gelebilir. Kalp kası istemsiz çalışan kas grubu içerisinde değerlendirilir. Yani biz farkına varmadan kalbimiz kasılarak vücudumuza kan pompalar. Kalp kasındaki hücrelerin besinsiz kalması nedeniyle bu kasılmalarda bizim de hissedeceğimiz değişiklikler meydana gelir. Kalp krizi esnasında kişi derin bir göğüs ağrısı hisseder. Yoğun ya da soğuk bir terleme söz konusudur. Soluk alıp vermede değişiklikler vardır. Genellikle mide bulantısı hissedilir. Bazı hastalar kalp krizi esnasında fiziken çok etkilenirlerken bazı hastalarda ise geçirdikleri krizin farkında bile olmadıkları gözlemlenmiştir. 

Kalp Krizinde Nabız Kaç Olur
Kalp krizinde nabız kaç olur, ilk önce nabız yükselir. Kriz sonrasında kișinin normal nabız atımından daha așağıya düșebilir. Nabız bildiğimiz üzere, kalbin dakikada kaç sefer vücuda kan pompaladığının göstergesidir. Kriz esnasında kalp "iskemi" dediğimiz sürece girer. Kas titrasyon hareketi yapar. Bu durum nabzı yüksek gösterir. Kalp krizinde nabız, bazı hastalarda dakikada 150 atıma kadar çıkabilir. Fakat bu durum tıp literatüründe genelleme yapılabilinecek bir durum değildir. Çünkü her hastanın metabolik faaliyeti aynı değildir. Kalp krizinde nabız, bazı hastalarda sabit kalabildiği gibi, bazı hastalarda da düșük nabız gözlemlenebilmektedir. Bu tip durumlarda yani kalp krizinde nabız ölçülmesi gereken durumlarda en sağlıklı veriyi EKG cihazlarından alabiliriz. Hatta en uygun müdahale, hastanın uzman bir sağlık personeli tarafından, elektrotlar vasıtasıyla monitöre bağlanmasıdır. Hekimin uygun gördüğü șekilde, hastaya acilen anjiyo yapılabilir ya da hastayı hemen koroner bypass ameliyatına almak için hazırlıklara bașlanır. 
]]>
Yürürken Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/yururken-nabiz-kac-olmali.html Sat, 24 Nov 2018 04:23:04 +0000 Yürürken Nabız Kaç Olmalı, Kalp insanlar için en önemli organdır. Bir insanın kalbi sağlamsa diğer her şeyde sağlam olur. Bireyler kalplerine dikkat etmesi ve ona iyi bakması gerekir. Çünkü vücudumuzdaki her şey kalbimizi e Yürürken Nabız Kaç Olmalı, Kalp insanlar için en önemli organdır. Bir insanın kalbi sağlamsa diğer her şeyde sağlam olur. Bireyler kalplerine dikkat etmesi ve ona iyi bakması gerekir. Çünkü vücudumuzdaki her şey kalbimizi etkiler. Amerika'da yapılan araştırmalar göre sağlıklı bir bireyin kalbi dakikada ortalama 60-100 arası atar. Fakat bazı doktorlar dakikada 90 ve üzeri atıyorsa bu durumun kalp rahatsızları ve diyabet için çok büyük bir risk olarak görmektedir. Yürüyüş yaparken amacımız kilo vermek yada sağlıklı olmaktır. Yürüyüşten alacağımız verimi belirleyen şeyler yürüyüşün mesafesi yada bizim hızımız değildir. Yürüyüşümüzü faydalı bir hale getirmek istiyorsak yürüyüş yaptığımız sırada nabzımızın belli bir ortalamada seyretmesi gerekir. Yürüyüş sırasında birden hızlanıp sonra yavaşlayıp tekrar hızlanırsak nabzımız da aynı şekilde hızlanıp yavaşlar. Bu durum bize yarardan çok zarar sağlar. Bizim için en doğru nabız aralığını bulmak sağlıklıklı bir yürüyüş için çok önemlidir. Aksi takdirde düzenli bir nabızda yürüyüş yapılmazsa kalp ritminde bozukluklara yol açabilir. Yürüyüş yaparken ortalama nabız aralığını bulmak için yaşa ihtiyaç vardır. 

Bu hesaplama şöyle yapılır;

Yürürken Nabız Kaç Olmalı
(220-yaş) x 0.65 ile (220-yaş) x 0.75 arası. Örneğin 40 yaşında biri için; (220-40) x 0.65= 117 (220-40) x 0.75= 135

Yukarıda hesaplamasını yaptığımız kişi için yürüyüşteki ortalama nabız 120-140 arasında olmalıdır.Eğer yürüyüş sırasında doğru nabız bulunursa harcanan enerji yağlardan karşılanır. Böylelikle hem kalbiniz hemde sizin için sağlıklı bir yürüyüş yapmış olursunuz. Sağlıklı bir yürüyüş yaparken nabzınıza dikkat etmeyi unutmayın. Doğru yapmaya çalışırken yanlış şeylerde yapıyor olabilirsiniz.
]]>
Çocuğun Nabız Sayısı https://www.nabiz.gen.tr/cocugun-nabiz-sayisi.html Sun, 25 Nov 2018 00:10:29 +0000 Çocuğun Nabız Sayısı, Nabız kalbin kasılması esnasında, kan basıncında oluşan değişikliklere uyacak şekilde atar damarların genişleyip daralmasıdır. Nabız atışı, gözle görülebilen ve elle hissedilebilen bir dur Çocuğun Nabız Sayısı, Nabız kalbin kasılması esnasında, kan basıncında oluşan değişikliklere uyacak şekilde atar damarların genişleyip daralmasıdır. Nabız atışı, gözle görülebilen ve elle hissedilebilen bir durumdur. Çocuğun nabız sayısı ise, çocuklarda yetişkinlerden ayrı olarak ölçülebilen nabız sayısıdır.

Çocuğun Nabız Sayısı En Kolay Nereden Alınır 

Nabız en kolay bilek, boyun, şakak ve uylukta ki atar damarlar üzerinden alınır. Nabız sayısı, cinsiyete, yaşamın hareketliliğine, heyecana, havanın soğuk ve sıcaklığına göre değişebilir bir olgudur. Birçok hastalıkta bile nabzın basıncında ve sayısında değişiklikler olabilir. Çocuklarda nabız sayısı, yetişkinlere göre çok daha fazla olabilmektedir.

Normal nabız yetişkinlerde 60 ile 100 arası; kadınlarda 80, erkeklerde ise 70 civarındadır. Neonatal bebeklerde ise 140 ile 160 arasında değişir. Bebeklerin yaşı ilerledikçe bu nabız sayısı azalır.

Çocuğun Nabız Sayısı Yaşlara Göre Nasıl Olmalıdır
 • Yeni doğan bebeklerde: 110-160
 • 1. Aydaki çocuğun nabız sayısı 120-140
 • 1-2 ay arası çocuğun nabız sayısı: 110-130
 • 1-2 yaş arası çocuğun nabız sayısı: 110-120
 • 2-4 yaş arası çocuğun nabız sayısı: 90-110
 • 6-10 yaş arası çocuğun nabız sayısı: 90-100
 • 10-14 yaş arası çocuğun nabız sayısı: 80-90 arasıdır.
Nabız tiroid bezinin aşırı çalışmasında, ateşli hastalıklarda, kansızlık, nefes darlığı olan akciğer hastalıklarında, aşırı hareketlilik, korku, heyecan, aşırı sevinç gibi durumlarda normalden fazla atmaya başlar. Fakat tiroid bezinin normalden az çalışması, soğuğa maruz kalmak, sporcuların dinlendikleri zamanlarda ve bazı Kalp rahatsızlıklarında kalp tıkanması vs. gibi durumlarda nabız sayısı oldukça düşer. 

Çocuğun Nabız Sayısı
Normalde nabız ölçerken her kalp atışının arası eşit derecede olması gerekir. Ancak eğer çocuğun nabız sayısında herhangi bir düzensizlik ve bir bozukluk var ise bu durum çocuklarda da meydana gelebilen kalpte ritim bozukluğunun habercisi olabilir. Mutlaka doktora gidip sebebinin araştırılması ve vakit kaybetmeden en kısa zamanda tedaviye başlanması gerekir.
]]>
Nabız Değerleri https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-degerleri.html Sun, 25 Nov 2018 20:05:24 +0000 Nabız Değerleri, nabız kanın sol karıncıktan büyük atardamarlara pompalanması sonucunda uç noktalardaki atardamarlarda meydana gelen dalgalanmalardır. Kalp atışının uçtaki atardamarlardan hissedilmesine nabız denir. Nabız de Nabız Değerleri, nabız kanın sol karıncıktan büyük atardamarlara pompalanması sonucunda uç noktalardaki atardamarlarda meydana gelen dalgalanmalardır. Kalp atışının uçtaki atardamarlardan hissedilmesine nabız denir. Nabız değerleri çocuk, bebek ve yetişkinlerde birbirinden farklıdır. Normal nabız, yetişkinlerde dakikada 60-100 iken çocuklarda dakikada 100-120 bebeklerde ise bu nabız dakikada 100-140 olmaktadır. Tabi bu nabız değerlerindeki artma veya azalma korku, heyEcan ve bazı hastalıklara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Nabız bilek ve boyundan ölçülebilir.
Nabız bir dakika içinde kalbin hızını belli eder. Kalbin her kasılmasında bir miktar kan atardamarlara attırılır. Damarların esneyebilme özelliğinden dolayı atardamarlarda buna bağlı olarak genişleme meydana gelir. Damar duvarı bu genişlemenin ardından elastik olduğu için eski haline gelir ve daha sonra da bir basınç dalgası ile tekrar genişler ve durumda aynı şekilde devam eder.

Nabız Değerlerini Etkileyen Faktörler: Nabız hız düşüklüğü bazı insanların sigara kullanımından, anemi hastalığı olan kişilerin bu değerlerinde yükselme olabilmektedir. Ayrıca havaların sıcak ve nemli olması, ani üzüntü, sevinç, heyecan ve spor alışkanlığı olmayan kişilerinde bu nabız değerleri alçalıp yükselebilmektedir. Nabız değerleri normal olan kişiler kalp krizi, felç ve bunlara bağlı olarak yaşanan ölümlere yakalanma riskinin daha düşük olduğu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır. Ateşli hastalıklarda, kanamalı hastalıklarda, sinirsel hastalıklarda da nabız değerlerinde değişiklik görülmektedir.

Nabız Değerleri
Nabız Nasıl ölçülür Nabız vücudun iki yerinden ölçülür. 

1.Boyundan ölçme, gırtlağın iki yanında bulunan atar damarlardan birine elimizin üç orta parmağın iç yüzlerini bastırarak ölçülür.

2. Yine elimizin üç orta parmağı yardımı ile el bileğinin baş parmağının hemen gerisinde olan boşluğa bastırarak ölçülür. Boyun ve el bileğinde ki bu noktalara parmaklarla bastırarak nabız seslerini bir saat yardımı ile atışların 60 saniyede oluşan darbe sayılarını sayarak ölçülür.
]]>
Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/spor-yaparken-nabiz-kac-olmali.html Mon, 26 Nov 2018 02:47:39 +0000 Spor yaparken nabız kaç olmalı, günlük hayatımızda sporun yeri oldukça önemlidir. Genel olarak her yaş grubunun spor yapması gerekir. Nabız hızı bir dakika içinde insanlarda kalp atışı sayısı ile ölçülmektedir. Özellikl Spor yaparken nabız kaç olmalı, günlük hayatımızda sporun yeri oldukça önemlidir. Genel olarak her yaş grubunun spor yapması gerekir. Nabız hızı bir dakika içinde insanlarda kalp atışı sayısı ile ölçülmektedir. Özellikle insanlarda spor yaparken, kalp atışı yüksek seviyeye çıkmaktadır. Bir çok kişide egzersiz ve spor yaparken yağ yakma seviyesine gelindiğinde kalp atışı maksimuma düşmektedir. Spor yaparken nabız kaç olmalı yaklaşık 120 ile 140 olabilir. Bu durum yaş itibari ile kişilerde değişebilir. Örneğin 30 yaş arası ile 40 yaş değişmektedir. Nabız normal olarak kişilerce değişebilir. Genç olan insanlarda yaklaşık nabız olarak 110 ile 130 arası değişir. Ortalama olarak nabız atışları 15 veya 20 dakika süren sporda 220 ye kadar çıkabilir.

Yaklaşık olarak normal şartlarda ise kişilerin nabzı 60 ile 70 arası olmaktadır. Tabii ki spor yaparken bu seviye 2'ye katlar bu sebepten dolayı yapılan spor dikkatli yapılır ise nabızda normal seviyeye çıkacaktır. 25 yaş arası bir genç ise spor yaparken nabız kaç olmalı bilinmeli ki 65 olmaktadır. Yaklaşık olarak her insanı yaptığı aktivite nedeni ile değişen nabız oldukça takip edilmelidir. Kalp basınç yaparken dakikada 60 ile 80 arasında kasılma uygular. Bu basınç ve kasılmaya nabız denilir. Normal nabız atışları bir çok kişide 70 -80 olabilir fakat spor ve egzersiz yapan kişilerde bu sayı spor yaparken artar. Aslında bir çok insanın yaşadığı olaylardan etkilenen nabız ise değişir. Fakat her halükarda nabız düzenli ve kontrol altında tutulmalıdır. Nabız ayrıca yüzük parmağı ile yayılmaktadır. Bir çok kişide hastalık olarak hastanelerde yatan kişiler yakınlarına bilgi kaynaklı hayati önem taşıyıp taşımadığı nabza bakılarak bilgi verilir.

Spor yaparken nabız kaç olmalı ve hayati tehlike hangi durumda belirlenir: hızlı atan bir nabız kalbin ne kadar çok çalıştığını gösterir. Bazı hastalıklarda ise nabız atışı artar bu durum ise normal olan bir nabzın olmadığını belirtir. Bazı şeylerin vücutta ters gittiğinin işaretini verir. Bu durum ise tehlike olduğunu belirtir. Kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklarda nabız oldukça yükselerek 200 bulmaktadır. Çok ağır hasta olan kişilerde nabız kendini belli eder. Bir çok hasta olan kişilerde ve spor yaparken normal şartlara göre değişir.

Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı
Spor yaparken nabız yavaş atarsa ne gibi sorun çıkar: spor yaparken nabız yavaşlar ise bu durum pek bir tehlike arz etmez. Sağlıklı ve bilinçli yapılan sporlarda ise normal şartlarda 80 olan nabız spor yaparken kaç olmalı 130 çıkması oldukça olası bir durumdur. Bu aşamada olması normal şartları belirtir. Hiç bir şey yapmadan duran bir kişide sesiz kaldığı ortamda 2 parmak ile atardamar üzerine atışlar 30 saniye dinlenerek çıkan sayı gerçek olan nabzı gösterir. Sağlıklı kalabilmek için düzenli yapılan sporlarda is nabız sorunu olmayacaktır. Ciddi sağlık sorunu olan kişilerde ise spor yapmadan nabız sorunu ortada çıkacaktır.
]]>
Kalp Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/kalp-nabiz-kac-olmali.html Mon, 26 Nov 2018 09:07:31 +0000 Kalp nabız kaç olmalı, Kalp atışı halk arsında nabız olarak bilinmekte olup, Kadın ve erkeklerde, duygusal devinimlerde, yaş, fiziksel özellikler, bireylerin spor yapma alışkanlıklarına ve sıklığına, kullanılan ilaçlara, Kalp nabız kaç olmalı, Kalp atışı halk arsında nabız olarak bilinmekte olup, Kadın ve erkeklerde, duygusal devinimlerde, yaş, fiziksel özellikler, bireylerin spor yapma alışkanlıklarına ve sıklığına, kullanılan ilaçlara, hava sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tüm bu bahsettiğimiz faktörlerin ışığında bir kişideki ideal kalp atışı ortalama olarak yetişkinlerde on dakikalık bir istirahatin ardından altmış ile yüz arasında kalp atış hızı ölçümlenebilir. Çocuklarda ise, yetmiş ile yüz arasında kalp nabız atışı olur. 

Kalp nabız kaç olmalı, kalp atışı kişilerin adrenalin seviyelerinde her zaman farklılıklar gösterir o yüzdende nabız ölçümü yapılacağı zaman kişinin sakinleştirilmesi ve dinlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde yaşadığı bu adrenalin seviyesi kalp nabzını çok yüksek çıkaracağından yanlış ölçüm yapılmış olur. Bir diğer ayrıntı ise yetişkin erkek ve kadınlarda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında bu kişilerin atletik bir yapıya sahip olup olmadığı ortalama bir vücuda mı sahip yoksa ortalamanın altında bir vücut yapısı mı var değerlendirilmeli, bünyelerinin mükemmel olarak mı iyi olarak mı değerlendirilme altına alınması gerekir. Bunların hepsi o kişinin kalp nabzı seviyesini doğru bir şekilde ölçümlemenizi sağlar. Her yaş döneminde insanların nabız değerleri farklılık gösterir. Nedeni de büyüdükçe yani yaş ilerledikçe insanların metabolizmaları yaşam tarzlarına göre belirli bir yavaşlamaya maruz kalır. Atletik bir erkekte, on sekiz yirmi beş yaş arası kalp nabız atış hızı dakikada elli ile elli beş arasında iken, elli altı yaş civarında kalp atış hızı elli bir ile elli altı arasınında seyreder. Bu durum kadınlarda ise, on sekiz yirmi beş yaşında, yetmiş dört ile yetmiş sekiz arasında iken, yirmi altı otuz beş yaş arası yetmiş üç ile yetmiş altı arasında seyreder. 

Kalp Nabız Kaç Olmalı
Kalp nabız kaç olmalı; kalp nabız hızı spor yapan bir kişide hız düşüklüğü normal olurken, sigara içenlerde ve Akdeniz anemisi gibi hastalıklarda kalp nabız atış hızında yükselmeler görülür. Tabii ki her yüksek nabız atışı da bir hastalık belirtisi değildir. Buna bir örnek verecek olursak bir anda çok heyecanlanmak veya aşırı üzülmek gibi anlık duygular gelir. Bunlar kişinin kalp nabız hızını değiştiren faktörlerdir. Kalp nabız hızı normal olan kişilerde ilerleyen dönemlerde kalp hastalıklarına bağlı kriz, felç ve ölüm gibi sonuçlar olması düşük bir olasılıktır. Bu yüzdende ister genç ister yaşlı insanlarda olsun kalp nabız hızının düşük seviyelerde tutulması sağlık açısından önemli bir ayrıntıdır. 

Kalp nabız kaç olmalı; kalp nabız atışını birinin yardımı olmadan da kendinizi ölçebilirsiniz. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile çıkan nabız ölçer cihazlar sayesinde herkes günlük olarak nabız hızlarını ölçebilirler. El yordamı ile alınacak nabız ölçümlerinde bireysel olarak kendi kendinize yapmanız belirli bir eğitim gerektirir. Aksi takdirde bilmeden yapacağınız ölçümlerde yanlışlık olur ve bu durumda kalp nabız hızını yanlış ölçmeniz bir sürü riski beraberinde getirebilir. O yüzden gelişen teknoloji nimetlerini kullanmakta fayda vardır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Gebelikte Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/gebelikte-nabiz-kac-olmali.html Tue, 27 Nov 2018 00:40:23 +0000 Gebelikte Nabız Kaç Olmalıdır, Bir bayanın gebe kalması ile birlikte ruhsal ve fizyolojik pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden bazıları gebe olan bayanın dış görünüşünde farklılıklar ve rahimle il Gebelikte Nabız Kaç Olmalıdır, Bir bayanın gebe kalması ile birlikte ruhsal ve fizyolojik pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden bazıları gebe olan bayanın dış görünüşünde farklılıklar ve rahimle ilgili olduğu gibi kalbi de etkileyen bir çok değişikliğin ortaya çıkması söz konusudur. Gebelikte nabzın artması, kalp atış hızında artış görülmesi de normaldir. 

Gebelikte Nabız Artışı Normal Midir

Gebelikte nabız, kan hacminde görülen artma, kalp atışında hızlanma ve kan akış hızının artması gibi nedenlerle farklılıklar göstermektedir. Her gebe olan bayana göre farklılık göstermektedir. Nabız hacminde yaklaşık %40 civarında artış görülmesi gebelikte beklenen bir değişikliktir. 

Gebelikte Nabız Kaç Olmalıdır

Gebe olan bayanın kalp atış hızı yani nabzı bir çok unsura göre farklılıklar göstermektedir. Pompalanan kanın birçoğu rahim kanalına gittiğinden dolayı, vücudun geri kalanına kan gidemeyeceği için kalp daha fazla çalışmaya başlar. Bunun sonucunda kalp atışları hızlanacağından, gebelikte nabız artışları görülmektedir. Fakat ender görülse de bazı gebe bayanlarda nabız düşüklüğü de olabilir.

Gebelikte Nabız Düşüklüğü Neden Olur

Gebelikte nabız düşüklüğü adı verilen bradikardi adı verilen durum ortaya çıktığında, bu sorun hem hamile bayanın hemde anne karnında ki bebeğin sağlığını etkiler. Fakat bu problem tedavi edilmeyecek bir sorun değildir.

Gebelikte Nabız Kaç Olmalı
Gebelikte Nabız Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir

Kardiovasküler Gelişim: Fetüs halinde bulunan bebeğin, kalp ve dolaşım sistemleri ilk haftadan itibaren başlayarak, doğum sonuna kadar muhteşem bir hızla gelişmeye devam eder. Anne karnındaki bebeğin kalbi birinci ayda atmaya başlar. Bu sırada da annenin kardiovasküler sisteminde de bazı değişimler görülmektedir. Gebe kadının kan hacminde normal düzeyden %45 civarında artış görülür bu da nabız düşüklüğüne neden olur. Ayrıca;
 • Konjenital Kalp Yetmezliği
 • Kalp ameliyatı sonrası gelişen kalp enfeksiyonu
 • Hipotiroidizm
 • Uyku Apneleri
 • Kan basıncını arttıran ilaçlar
 • Hipertansiyon
 • Solunum Bozuklukları
 • Elektrolitlerde dengesizlikler nabız düşüklüğüne neden olabilir.
Gebelerde nabız düşüklüğü yaşanıyor ise bu durumda hem anne hemde bebek yeterli derecede oksijenden yararlanamaz. 

Gebelerde Nabız Düşüklüğü Belirtileri
 • Göğüste meydana gelen ağrı
 • Nefes almada zorluk veya nefes darlığı 
 • Halsiz hissetme
 • Bayılma
Gebelikte nabız düşüklüğü tedavi edilmez ise bebeğinde nabzı da düşebileceğinden bebeğin sağlık durumunu etkileyebilir. Ayrıca doğum sancısını arttırabilir veya prematüre ve fatal ölüm riskini arttırabilir.

Gebelikte Düşük Nabız Tedavisi Nasıldır

Hamilelik döneminde bradikardiya yani düşük nabza sebep olan durum detaylı bir muayeneden geçirilerek uygun tedavi düzenlenmelidir. Reçeteli ilaçlar ile veya kalp pili değişimi ile tedavi edilebilir.
]]>
Düşük Nabız https://www.nabiz.gen.tr/dusuk-nabiz.html Tue, 27 Nov 2018 15:37:04 +0000 Düşük Nabız, bradikardi (zararlı derecede düşük nabız) olarak adlandırılan kalp hızının olağandan daha yavaş olması, kalbin daha yavaş atmasıdır. Kalbin olağan olarak atma sayısı dakikada 60 ile 100 arasındadır. Buna n Düşük Nabız, bradikardi (zararlı derecede düşük nabız) olarak adlandırılan kalp hızının olağandan daha yavaş olması, kalbin daha yavaş atmasıdır. Kalbin olağan olarak atma sayısı dakikada 60 ile 100 arasındadır. Buna nabız sayısı denir. Eğer bir insanda bradikardi yani nabız düşüklüğü varsa nabız sayısı dakikada 60'ın altına iner. Düşük nabızda, kalp vücut için gerekli oksijen kaynağı olan kanı yeterli miktarda pompalayamaz ve düşük nabız, küçük hastalıklardan beyin ölümüne kadar bir çok hastalığa, sağlık sorununa neden olabilmektedir. 

Düşük Nabız Nedenleri

Yukarıda da bahsettiğimiz zararlı derecede düşük nabzın (bradikardi) yanında, zararlı olmayan tamamen sağlıklı çeşitli etmenlerden dolayı da kişide düşük nabız yaşanabilir. 

Kalp sorunları: Kalbin dokularının yıpranması (özellikle yaşlılıkla beraber), kalpteki elektrik sinyallerinin kaliteli ve randımanlı çalışmasını engelleyebilir. Bu da düşük nabza ve hatta bradikardiye bile neden olabilir. Kalp dokularındaki yıpranmanın nedenleri genellikle;
 • Yaşlanma
 • Endokardit (kalp kası iltihabı)
 • Kalp krizi
 • Miyokardit (kalp içi zarı iltihabı)
 • Koroner kalp yetmezliği
Vücut Dengesizlikleri Ve Hastalıklar
 • Hipertansiyon (yüksek kan basıncı)
 • Hemokromatozis (organlarda oluşan ağrı demir yükü)
 • Doğuştan gelen kalp sorunları
 • Lupus (deri veremi), romatizma ateşi gibi bazı iltihaplı hastalıklar
 • Hipotiroidi (düşük tiroit seviyesi gibi direkt veya dolaylı olarak kalp ile bağlantısı olan hastalıklar veya durumlar da nabız düşüklüğüne neden olabilmektedir.
Mineral Dengesizlikleri: Kanda aşırı miktarda potasyum bulunması gibi bazı durumlarda vücuttaki mineral eksikliğinden dolayı sinirlerin elektriksel sinyal iletimlerinde sorun olabilmekte ve düşük nabza neden olabilmektedir.

Bazı İlaçlar
 • Kalp antiaritmik ilaçlar
 • Beta blokerler
 • Digoksin etken maddesini içeren ilaçlar gibi bazı ilaçlar da yan etki olarak kişide nabzı düşürebilirler.
Diğer Sorunlar
 • Kalp ameliyatı veya nakilleri sonrasında ortaya çıkan uyum sorunları, yan etkiler
 • Engelleyici uyku apnesi (uyku alışveriş esnasında nefes almanın sürekli yarıda kesilmesi) gibi bazı durumlar da maalesef ki nabız düşüklüğü meydana gelebilmektedir.
Düşük NabızKondisyon: Düzenli olarak egzersizlerini yapan kişilerde ve özellikle de sporcularda bu aktivitelerinden dolayı kalp güçlenir ve dolaşım sisteminin işlevselliği artar. Diğer insanlara göre kalbi daha güçlü olan kişilerin kalpleri, diğer insanların kalplerine nazaran daha az çalışarak onlarla aynı görevi yapabilirler. Kısacası kalbi güçlü olan kişilerin kalbi daha yavaş atarak da vücuda rahatça kan pompalayabilir. Bazı sporcuların nabzının 40'a kadar düştüğü bilinmektedir. Sağlıklı nabız düşüklüğünün örneklerinden biridir.

Düşük Nabız Tedavisi

Nabız düşüklüğünün tedavisine başlanılmadan önce ilk olarak nabız düşüklüğünün altında yatan sebebin araştırılıp tespit edilir. Nabız düşüklüğünün altında yatan sebep yoksa veya herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse geçici olduğundan herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Geçici veya önemsiz bile olsan uzman bir hekime başvurmakta her zaman fayda vardır.
]]>
Nabız Çeşitleri https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-cesitleri.html Tue, 27 Nov 2018 22:46:25 +0000 Nabız Çeşitleri, Tıpta genel olarak sağlıklı bireylerde istirahat halinde iken dakikada 60 ila 100 olduğunu ve ortalama 70'li değerlere ulaşabilir. Nabız hızı birçok durumdan etkilenir. Bazen hastalıklara bağlı egzersiz, Nabız Çeşitleri, Tıpta genel olarak sağlıklı bireylerde istirahat halinde iken dakikada 60 ila 100 olduğunu ve ortalama 70'li değerlere ulaşabilir. Nabız hızı birçok durumdan etkilenir. Bazen hastalıklara bağlı egzersiz, stres ve yaralanma gibi durumlarda nabız hızı artar. Bu sebeple kalp dakikada yaklaşık 60 ila 80 defa kasılma yapar. Buna vuruş sayısı veya nabız ismi verilir. Bazı durumlarda insan vücudu dokularının kan ile beslenmesi gerekir. Bazı hallerde kalp daha hızlı atmaya başlar. Kalp hızı, kanın sol karıncıktan büyük atardamarlara pompalanması esnasında, uç noktalarda bulunan atardamarların oluşturduğu dalgalanmadır. Yani kalp atış hızıdır. Özellikle guatr hastalığında da, nabız artar. Bu hastalıkta nabız oldukça yükselir ve 200'lü değerlere kadar ulaşabilir. Bu durumlarda, ateşli hastalıklar üzerine nabız atışları da artar. Nabzın hızı, hepatitlere bağlı olarak beslenme yetersizliği, yorgunluk, yaşlılık ve eğitimli sporcular, uyutucu ve uyuşturucu gibi ilaç alımında azalır. Nabzın alınabilmesi için, atardamarın sert bir yüzeye, yani kemiğe ve deriye yakın olması gerekir. Nabzın belirlendiği yerler ise bilek, şakak, uyluk ve boyunda bulunan atardamarlardır. Nabzın sayısı ile alakalı yaş, cins, heyecan, soğuk hava ve harekete bağlı olarak değişir. Ayrıca birçok hastalıklarda da nabzın sayısında ve şeklinde, basıncında değişiklikler gösterir. Normalde nabız alınırken, her kalp vuruşu esnasında arasının eşit olması gerekir. Şayet bir düzensizlik bulgusu olur ise, kalpte ritim bozukluğu sayılabilir. Bu durumda sebebinin araştırılması gerekir. 

Nabız Çeşitleri
Nabzın çok çeşitli şekilleri vardır.

Nabız Çeşitleri,
 • Alternan Nabız; Kalp yetmezliğinin en önemli bir bulgusudur.
 • Kalp vuruşu esnasında bir kuvvetli, bir zayıf olması halidir.
 • Sıçrayıcı Nabız; Aort kapağı yetmezliğinde ortaya çıkan nabız tipidir.
 •  Nabız hızı güçlüdür, fakat çabuk kaybolur.
 • Çentikli Nabız; Aort kapağının kapanması sonucunda görülür.
 • Bu nabzın inen kolu daha yavaştır ve keskin bir çentik oluşur.
 • Filiform Nabız; İç veya dış kanamalar halinde kalp yetmezliğinde görülür. 
 • Ayrıca çok hızlı ve şiddeti düşük olan bir nabızdır.

Nabız Sayısı;
 • Bradikardi, nabzın dakikada 60 değerinde ve daha altında olmasıdır.
 • Taşikardi, nabzın dakikada 100 ila 120 değerleri arasında olmasıdır.
 • Filiform, nabzın dakikada 130 olan değeridir. Ancak çok hızlı ve zayıftır.
]]>
1 Dakikada Nabız Sayısı https://www.nabiz.gen.tr/1-dakikada-nabiz-sayisi.html Wed, 28 Nov 2018 10:01:21 +0000 1 Dakikada Nabız Sayısı, Kalbin büzüşüp şişerek damarlara yaptığı etkile halk arasında kalp atışı denir. Kalp dakikada 60-80 defa basınç yapar. Buna nabız adı verilir.Nabız Ölçümü Nasıl Yap 1 Dakikada Nabız Sayısı, Kalbin büzüşüp şişerek damarlara yaptığı etkile halk arasında kalp atışı denir. Kalp dakikada 60-80 defa basınç yapar. Buna nabız adı verilir.

Nabız Ölçümü Nasıl Yapılır

Vücutta iki bölgeden nabız ölçümü yapılabilir.
 • Elinizin 3 orta parmağınızı bileğiniz üzerinde başparmağın geri tarafında var olan oluğu tutarak,
 • Boyun bölgesinde gırtlağın iki tarafındaki atardamarlardan birine yine elinizin birinin 3 orta parmağı bastırarak ölçebilirsiniz.
Bahsedilen bölgelere, parmaklarınızı hafifçe bastırarak nabız atımlarını duymaya çalışın ve hissetmeye başladığınız yerde durun. Şimdi bir saniye hesabı yapabileceğiniz bir saat alın ve 1 dakika boyunca (60 saniye) bu atımları tek tek sayın. 

Yaşlı insanlarda nabız sayımı düşük görülebilir. Tam aksine egzersiz, efor ve heyecan hissettiğinizde nabız değerleri artım gösterir. Bu atımlar noktasında ciddi bir şikayet belirtisi olmamaktadır. Yüksek ve düşük tansiyonlu kişilerde buna dahildir. Çünkü vücut kendi ayarını bu tansiyona göre ayarlamıştır, ortada bir sıkıntı yoktur. Nabız ve soluk verip alma; hastalık durumlarında, heyecan, egzersiz, üzgünlük ve korku durumlarında artar. 

Nabız değerlendirilmesi: 

 • Yetişkin bir kişide 1 dakikada nabız sayısı dakikada 60–100 (kadın ve erkekler için genel,
 • Çocuklarda 1 dakikada nabız sayısı dakikada 100–120,
 • Bebeklerde 1 dakikada nabız sayısı dakikada 100-140’dır.

Vücutta nabız değerlerinin sayılabildiği alanlar; şah damarı, bacak damarı, ön-kol damarı, kol damarıdır. Hasta kişilerin dolaşımını incelerken çocuk ve yetişkin hastalarda şah damarından, bebek hastalarda ise  kol atardamarından nabız alınır. 

Nabız saymak: 

Nabız elimizin orta ve yüzük takılan parmağının yardımıyla ölçülmelidir. Teknoloji ilerledikçe nabız sayılması işlemi eski değerini yitirse de hastalık hakkında ilk tahminlerimizi nabız ölçümlerine göre yapabiliriz. Nitekim acil bir durum karşısında nabız sayısını kontrol etmeyi bilen bir kişiye nabız değerlerinin sonucu itibariyle ciddi ipuçları elde edilir.

1 Dakikada Nabız Sayısı

Normal Nabız: 

Sağlıklı bir bireyin dinlenme anında ölçülen nabız değeri; 1 dakikada nabız sayısı 60 ile 100 arasındadır. Nabız basınçları hep yanı ritimde yumuşak ve dolgundur. Nabız atmalar soluk alırken yükselir soluk verirken ise düşer. Heyecan veya panik atak yapıya sahip bireyler küçük bir olay karşısında dahi 1 dakikadaki nabız sayılarındaki değerlerde artış görülür. Her insanda görülmeyen bu durum örneğin normal insanlarda kolay rastlanmaz. Normal bir insan belki olağan dışı beklenmeyen bir olay karşısında heyecanlandığında 1 dakikada sayılması gereken ortalama nabız değeri artar. Tıp dilinde bu nabız artışı olayına taşikardi denir. Taşikardi durumunda kalbin çok hızlı çalıştığı sonucu ortaya çıkar.

Nabız Neden Hızlı Atar: 

Çeşitli faktörler insanlar arasındaki nabız sayılarının birbirinden farklılık göstermesini sağlar. Örneğin tifo hastalığı dışında bütün ateşli rahatsızlıklarda ateş yükselmesi yanında nabzın yükseldiğini görülür. Örnek olarak 1 derece ateşin artmasına karşılık nabız atışlarında ki değer 1 dakikada nabız sayısından 20 vuruş artış görülür. Bu bakımdan değerlendirilecek olursa ateşli hastalıklarda nabız değerleri ile ateş yüksekliği hakkında görüş oluşabilir.

Tifo hastalığında durum biraz daha farklıdır. Ateş yükselse bile 1 dakikada nabız sayısına hemen hemen çok yakındır. Tehlikeli bir durum ise bağırsak delinmesidir. Bu durumda 1 dakikada atan nabız sayısı normal değerinden daha düşük atar ancak vücut ısısı düşer. Buda hastalığın çok ciddi boyutlara ulaştığını gösterir.

]]>
Yağ Yakmak İçin Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/yag-yakmak-icin-nabiz-kac-olmali.html Thu, 29 Nov 2018 00:14:29 +0000 Yağ yakmak için nabız kaç olmalı: Günlük hayatın yoğun iş temposu evlerimizde sağlıklı yemekler tüketmemizi engelliyor ve bizleri Fast-Food, hamur işleri çok fazla şekerli gıdalar tüketmeye teşvik ediyor. Bu düzensiz yeme Yağ yakmak için nabız kaç olmalı: Günlük hayatın yoğun iş temposu evlerimizde sağlıklı yemekler tüketmemizi engelliyor ve bizleri Fast-Food, hamur işleri çok fazla şekerli gıdalar tüketmeye teşvik ediyor. Bu düzensiz yeme alışkanlığı ihtiyacımızdan fazla kalori almamıza ve vücudumuzda ve iç organlarımızda yağlanmalara neden olmaktadır. Tabi bu kadar kolay kilo alınınca kolay kilo verme yöntemleri günümüzde çok popüler oldu böyle bir yöntemin varlığı da söz konusu değildir. 

Peki ama bu yağları nasıl yakabiliriz bu sorunun cevabı çok basit KARDİO ve AĞIRLIK egzersizleri yapmaktır. Burada bilinmesi gereken  önemli hususlardan biriside ağırlık egzersizleri olmadan kardionun hiç bir önemi yoktur çünkü belli bir zaman sonra vücudumuz kardioya alışacak ve kilo vermemiz zorlaşacaktır.Fakat ağırlık egzersizleri ve kardio ile birleşince kilo verme sürecinde kas kayıpları önlenecek dolayısıyla sahip olduğumuz kas kütlesi ile daha çok kalori yakabiliyoruz. Sağlıklı yaşam için dahi olsa  her şeyi kontrollü yapmamız gerekli günümüzde spor yaparken kalp krizi geçiren bir çok insan vardır ve bu durum yaşa bağlı değildir. 

Yağ yakmak için nabız kaç olmalı

Söz konusu kalp krizi gibi durum spor yaparken aşırı nabız yükselmesinden kaynaklanabilmektedir ve her yaş için ortalama nabız değerleri vardır. Bu nabız değerini nasıl hesaplayabileceğimizi şu şekilde yazabiliriz. 

Yağ Yakmak İçin Nabız Kaç Olmalı
Yaşımız 30 olsun, yaşımızı sabit olan 220 sayısında çıkarıyoruz 

220-30= 180   180'in %60  yani  110 bizim alt sınırımız   180'in  %80  145 üst sınırdır.

Spor yaparken bu nabız değerlerine ulaştığında birkaç dakika içinde yağ yakmaya başlarız. Bu değerler sağlıklı bir insana göre belirlenmiş sayısal verilerdir. Sizler spora başlamadan önce mutlaka bir hekime başvurarak sağlık durumunuz hakkında bilgi alınız eğer herhangi bir probleminiz varsa hekim kontrolünde spor yaparak yağ yakabilir kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.  
]]>
Yaşlılarda Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/yaslilarda-nabiz-kac-olmali.html Thu, 29 Nov 2018 01:31:32 +0000 Yaşlılarda Nabız Kaç Olmalı, Nabız değerleri yaşa göre değişim gösterir. Bu durumun en temel sebebi yaşlı beden ile genç beden arasındaki metabolizma hızıdır. Durağan bir yaşama sahip olan kişi de ortalama nabız değeri Yaşlılarda Nabız Kaç Olmalı, Nabız değerleri yaşa göre değişim gösterir. Bu durumun en temel sebebi yaşlı beden ile genç beden arasındaki metabolizma hızıdır. Durağan bir yaşama sahip olan kişi de ortalama nabız değeri 70-80 arasıdır. Ancak yapılan aktiviteler nabzın yükselmesine yada düşmesine sebep olur. Nabzın yükselmesi beraberinde yüksek tansiyonu getirdiği için ileri ki safhalarda kalp hastalıklarına neden olur. Nabız ne kadar önemli ise tansiyonda bir o kadar önemlidir. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bireylerde tansiyon 11-14 arası, küçük tansiyonun da 7-9 arasında olmalıdır. 

65 yaş üstü atletik bir bünyeye sahip bir erkeğin kalp atım hızı 50-55 arası olmalıdır. Sağlıklı bir bünyeye sahip 65 yaş üstü erkeklerde kalp atım hızı 56-61 arası olmalıdır. İyi bir bünyeye sahip 65 yaş üstü erkeklerde ise kalp atım hızı 62-65 arası olmalıdır. Ortalamanın üzerinde bir bünyeye sahip 65 yaş üstü erkeklerde kalp atım hızı 66-69 olmalıdır. Ortalama bir bünyeye sahip 65 yaş üstü erkeklerde kalp atım hızı 70-73 arası iken; güçsüz bünyeye sahip 65 yaş üstü erkeklerde ise 80 ve fazlası olmalıdır.Yaşlılarda Nabız Kaç Olmalı Atletik bir bünyeye sahip 65 yaş üstü bayanlarda kalp atım hızı 54-59 arası, sağlıklı bir bünyeye sahip 65 yaş üstü bayanlarda kalp atım hızı 60-64 arası, ortalama bir bünyeye sahip 65 yaş üstü bayanlarda kalp atım hızı 73-76 iken güçsüz bünyeye sahip 65 yaş üstü bayanlarda kalp atım hızı 84 ve fazlası olmalıdır. Kalp atım hızınız verilen bu değerlerin %20'sinin altında veya üstünde ise doktora başvurulmalıdır. 
]]>
Nabız Normal Değerleri https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-normal-degerleri.html Thu, 29 Nov 2018 19:56:11 +0000 Nabız normal değerleri, kalp atımlarının atardamara yaptığı basıncın parmak ucunda hissedilmesine nabız denir. Nabız normal değerleri yaşa göre değişen değerdir. Bunun temel sebebi metabolizma hızıdır. Kişinin duygusal d Nabız normal değerleri, kalp atımlarının atardamara yaptığı basıncın parmak ucunda hissedilmesine nabız denir. Nabız normal değerleri yaşa göre değişen değerdir. Bunun temel sebebi metabolizma hızıdır. Kişinin duygusal durumu, ilaç kullanması, egzersiz yapmasına göre değişkenlik gösterir. Vücut da nabız alınabilecek bölgeler şah damarı, ön kol damarı, bacak damarı ve kol damarıdır. Çocuk ve yetişkinlerde şah damarından, bebeklerde kol atar damarından nabız alınır. Nabız kalbin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verir. Bir yaralanma sonrası kişinin damarında tıkanıklık olup olmadığı hakkında bilgi verir. Normal bir yaşam süresi içerisinde nabız normal değeri 70-80 arasıdır. Uğraşılan işlere göre nabız değeri değişebilir. Nabız normal değerlerin üstüne çıktığı zaman tansiyonun da yükselmesine sebep olur. Bu da ciddi anlamda kalp, damar hastalıklarını tetikler. 

Yaşlara göre nabız normal değerleri
 • 0-1 Yaş arası bir insanın 60 saniyedeki kalp atışı 120-140 arasıdır.
 • 1-3 Yaş arası bir insanın 60 saniyedeki kalp atışı 90-120 arasıdır.
 • 3-7 Yaş arası bir insanın 60 saniyedeki kalp atışı 90-100 arasıdır. 
 • 7-20 Yaş arası bir insanın 60 saniyedeki kalp atışı 80-90 arasıdır. 
 • 20 Yaş üzeri insanlarda ise 60 saniyedeki kalp atışı 60-80 arasıdır.
 • Sporcularda 60 saniyedeki kalp atışı ise 40-60 arasıdır.
Kişinin nabızı yukarıdaki nabız ve yaş değerlerinin arasında değil ise korkutucu bir durum değildir ama kişinin mutlaka doktoruna görülmesi gerekir. Hastalık ve rahatsızlıklar nabızı etkiler. 
Nabız Normal Değerleri
Nabız düşüklüğü nedenleri
 • Herhangi bir kalp rahatsızlığından dolayı kalbin zarar görmesi
 • Hipertansiyon
 • Kalp dokusunda enfeksiyon
 • Tiroit bezinin yetersiz çalışması
 • Uyku apnesi
 • Organlarda demir birikimi
Nabzın yüksek olması nedenleri ise;
 • Damar hastalıkları
 • Damarda pıhtılaşma
 • Hipotiroid
 • Stres
 • Alkol
 • Sigara gibidir.
]]>
Hamilelikte Nabız Yüksekliği https://www.nabiz.gen.tr/hamilelikte-nabiz-yuksekligi.html Fri, 30 Nov 2018 08:31:59 +0000 Hamilelikte nabız yüksekliği, kan hacminde gözlenen yükseliş, kal atış hızındaki yükseliş ve kan debisinde gözlenen artışlar değişkenlik gösterebilir. Her kadın adayına yönelik bu artışların çeşitli meydana geldi Hamilelikte nabız yüksekliği, kan hacminde gözlenen yükseliş, kal atış hızındaki yükseliş ve kan debisinde gözlenen artışlar değişkenlik gösterebilir. Her kadın adayına yönelik bu artışların çeşitli meydana geldiği ve fakat hekim aracılığıyla muayenesinin yapılabileceği unutulmaması gerekir. Kalpteki atım hacminde tahmini olarak başka bir deyişle yapılmış olan genellemelere yönelik % otuz % elli oranında bir çoğalma gözlenmesi gebelikte beklenen vaziyettir. Kalbin debisindeki ve kalp atış hacmindeki yükseliş genellikle gebeliğin beşinci haftasında ve sonrasında başlar. Üçüncü trimestrenin başı ya da ikincinin sonuna civarı devamlılık gösterir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kalp debisinde yükseliş gözlenir. Hamilelikte nabız yüksekliği bu artışa yönelik de annenin dikkat etmesi gerekli olan şeyler artar. En basitinden annenin ne türlü yatacağı çok fazla mühimdir. Sırt üstü mü hemen yan mı Bu benzeri sorularda ve konularda da hekim aracılığıyla bilinçlendirilmelidir kadın adayları. Gebeliğin ileri dönemlerinde kalp debisindeki yükseliş hemen yan yatar biçimde artarken sırt üstü yatış pozisyonlarında azalmaktadır. Bunun sebebi ise sırt üstü yatışta uterusun vena cava inferiora stress yapmasıyla kanda venöz dönüşün azalmaya başlamasının tesiri ile belirir. Hamilelikte nabız yüksekliği normaldir. Fakat anormalliklerin de görülme rizikosu olabileceğinden kadın adaylarının hekim kontrollerini aksatmadan ve doktora danışarak davranış etmeleri gerekiyor. Gebelik bir bayanın vücudunda pek çok değişikliği de eşliğinde getirir. Bunlardan biri de nabızdaki değişimdir. Nabız, kalbin kan pompalama sayısının ölçümüdür, başka bir deyişle kalbin atış hızıdır. Kalp atış hızı başka bir deyişle nabız sayısı kalbimizin bir dakikada kaç kere çarptığını gösterir. Gebelik esnasında dinlenme durumdayken ölçülen nabız her kadında değişiklik gösterebilir.  

Hamilelikte kalp atış hızı (nabız) kaç olmalı 
Hamile bayanın nabız oranı çok fazla faktöre yönelik değişiklik gösterir. Yıl, spor yapıp yapmama, hamile kalmadan bir önceki sıhhat durumu bu faktörlerden bazılarıdır. Fakat, erişkin bir kadın amaçlı istirahat şeklinde nabız dakikada 75 atarken (Sıhhatlı bir erişkinde nabız 60 ile 80 arasıdır diyebiliriz), tekrardan dinlenme şeklinde ise gebelikte nabız sayısı ise dakikada tahmini 80'dir. Başka bir deyişle hamilelikte nabız yüksekliği genellikle 80 üstelik bazı durumlarda de 90'dır, bu durum gebelikte dinlenme haldeyken kalbinizin 80-90 defa çarptığını gösterir. 

Hamilelikte nabız yüksekliği neden olur 
İstirahat şeklinde ölçmüş olsanız dahi gebelik esnasında normal nabız seviyeniz, normalden daha fazla olacaktır. Hamile bayanın nabzının artmasının sebebi kalbe fazladan fazla kan pompalanmasıdır. Kanın çoğu rahime de gittiğinden, kalp, vücudun geriye kalanına kan yollamak amaçlı fazladan fazla çalışır.  
1.Trimester(İlk 3 ay) 
Hamilelikte nabız yüksekliği normal, komplikasyonsuz gebelik esnasında, istirahat şeklinde nabız hızı normalde attığından dakikada 15-20 defa ekstra atacaktır. Ciddi uzuvların diğerlerinde meydana geldiği benzeri gebelik esnasında gerçekleşen kardiyovasküler değişikliklerin, hormonsal sinyaller tarafından tetiklendiğine inanılmaktadır. Öncelikle progesteron ve östrojen artar, bu durum fetüsün meydana geldiği çoğunluğu uyarır.  

Hamilelikte Nabız Yüksekliği
2.Trimester (4,5, 6.aylar) 
Hamilelikte nabız yüksekliği 2. trimesterde arterlerin genişlemesi ile beraber düz kaslarda genel bir rahatlama görülmektedir. Bu değişiklik tansiyonu savunurken, gezinen kan hacminde yükseliş oluşur.  3. Trimester (7, 8,9. aylar) 

3. Trimester (7, 8,9. aylar) 
Hamilelikte nabız yüksekliği kalbin en yüksek kan pompaladığı aşama 3. trimester dö]]> Yetişkinlerde Nabız Sayısı https://www.nabiz.gen.tr/yetiskinlerde-nabiz-sayisi.html Fri, 30 Nov 2018 17:16:11 +0000 Yetişkinlerde Nabız Sayısı; Kalbin kanı pompalanması esnasında atardamarlarda oluşan basınca nabız adı verilmektedir. Kalp atış yapıyorsa nabız var demektir. Bu atışlar bazen artabilir bazen azalabilir, yani dalgal Yetişkinlerde Nabız Sayısı; Kalbin kanı pompalanması esnasında atardamarlarda oluşan basınca nabız adı verilmektedir. Kalp atış yapıyorsa nabız var demektir. Bu atışlar bazen artabilir bazen azalabilir, yani dalgalı bir fonksiyon çizebilir. Bu dalgalanmanın sebebi ise insan olmanın verdiği duygu değişimleri, korku, heyecan, üzülme, sevinç veya panik durumlarıdır. 2 noktadan nabız ölçülür. 

 • Boyunda gırtlak yan kısımlarından 
 • el bileği üzerinde baş parmak arkası oluğundan 
olmak suretiyle ölçülebilir. Nabız ile kalbin 1 dakika içinde kaç kere attığını hesaplayarak ortalama değer üzerinden sağlık sorunları tahmin edilebilir.

Damarlar elastik yapısı itibariyle, kanın kalp tarafından pompalanarak iletilmesi halinde genişleme başlar. Basınç işlemi durduğunda ise damar eski haline geri döner. Bundan sonra gelecek olan yeni basınç ile tekrar genişleme yaşanır, bu olay bir döngü halinde bir genişleme bir geri alma şeklinde devir daim yapar.

Her insanın nabız atım sayısı birbirinden farklılık gösterir., bu farklılık yaşa, vücut yapısına, cinsiyete vb etkenlere göre değişmektedir. Standart ölçümlerimiz ise dinlenme durumunda sağlıklı bir yetişkinlerde nabız sayısı dakikada 70-80 arası, çocuklarda 80-100 arası, bebeklerde ise 100-120 atım arasında değiştiğidir. Bu saydığımız ölçüm değerleri üzerinden konuşacak olursak, dinlenme halinde olan sağlıklı bir bireyin nabız ölçüm değerleri anlatılan değerler dışında görülüyorsa olumsuz bir durum olduğu ön plana çıkar.

Nabız, Kanın sol karıncıktan büyük atardamarlara basınç yapması itibariyle uç noktalardaki atardamarlarda meydana getirdiği dalgalanmalar olup, nabız ritmi ise; Atışlar arasındaki zaman süresinin eşit olduğunu ifade eder. Eğer düzenli olmayan nabız ritmi söz konusu ise ritim bozukluğu görülür ve buna tıp dilinde aritmi adı verilir. Bir kadının nabız sayısı sağlıklı bir erkeğin dakikada sayılan nabız değerinden daha yüksek olduğu tıbbi ölçümler sonucu ortaya çıkmıştır.

Yetişkinlerde Nabız Sayısı
 • Buraya kadar anlattıklarımızı değerlendirirsek nabız bize yalnızca kalp hızı hakkında bilgi vermediğini, bunun yanı sıra kalbin çalışma temposunun düzenli olup olmamasını yani kalbin ritmi konusunda da bilgi verir. Sağlıklı yetişkinlerde nabız sayısı dakikada 60-100, ortalama 70 civarında olması gerekmektedir. Ancak bir çok durumdan etkilenen insanın nabız atım sayısı da artabilir yada azalabilir. Panik, heyecan, korku, çeşitli hastalıklar, stres, egzersiz, yaralanma gibi durumlarda nabız hızı yükselir. 12 yaş üzerindeki kızların ve kadınların nabız değeri, erkek yetişkin ve erkek çocuklara göre daha hızlıdır. Koşucular ve atletler gibi sporcularda ise nabız daha düşük (dakikada 40’larda) ölçülebilir.
]]>
Filiform Nabız https://www.nabiz.gen.tr/filiform-nabiz.html Sat, 01 Dec 2018 16:03:32 +0000 Filiform nabız; Nabız kalbin sol karıncığı aracılığı ile büyük atardamarlara pompalanması esnasında, en uç noktalardaki atardamarlarda oluşturduğu dalgalanmaya denir. Yani bir nevi canlılardaki kalbin atış hızıdır. Büt Filiform nabız; Nabız kalbin sol karıncığı aracılığı ile büyük atardamarlara pompalanması esnasında, en uç noktalardaki atardamarlarda oluşturduğu dalgalanmaya denir. Yani bir nevi canlılardaki kalbin atış hızıdır. Bütün canlılarda ve insanlarda kalbin atış hızı yetişkinlere ve çocuklara göre değişkenlik gösterir. Normal bir yetişkinde ortalama altmış ile yüz arasında bir kalp atış hızı varken bu durum çocuklarda yüz ile yüz yirmi arasında seyreder. Yeni doğan bebeklerde ise bu hız yüz ile yüz kırk arasındadır. Bu da gösteriyor ki yaşın ilerlemesi yani büyüme ile ilgili kalbin atış hızında bir düşme gözlemleniyor. Filiform nabız ise bazı insanlarda bu kalp atışı çok hızlanır ve zor palpe olur. Parmakların hafif basıncı ile hissedilemediğinden bu nabız türüne Filiform nabız denir. Bu gibi durumlarda kişideki kalp atışı hızı yüz otuz seviyelerinin üstüne çıkar. 

İç Bacak Eritme
Bu gibi filiform nabız türünün görüldüğü durumların başında;
 • Kalp yetmezliği,
 • Ani şok,
 • Aşırı sıvı kaybı,
 • Kanama,
 • Ani spor aktiviteleri,
 • Ateşli hastalıklar,
 • Alkol alımı,
 • Heyecan ve korku, gibi durumlarda Filiform nabız oluşur.
Filiform nabız, sayılamayacak şekilde süratli ve çok zayıf olan nabızlar olduğundan nabzın sayılma süresi bir dakika olarak belirlenmiştir. Bir dakikada yüz otuzun üzerine çıkan nabız türleri için kullanılan Filiform nabız, oluştuğu durumlarda kişilerde iç veya dış kanama şok, kalp yetmezliği gibi bulgular tespit edilir. Bunun dışında Filiform nabız taşikardi gibi rahatsızlıklar ile birlikte gerçekleşiyor ise, nabız tıpkı ince bir iplik gibidir. Hissedilişi imkansızlaşır. Bu durum özellikle şoka uğramış hastalarda daha çok görülür. Nabız sayısında ve hızında değişimler sizlere hastanın durumunu anlamada çok büyük kolaylıklar sağlar o yüzden nabız kontrolü çok önemlidir. Bir çok kalp krizi vakıası bu yöntem ile erken fark edilebilir ve gereken müdahale yapılabilir.

Filiform Nabız
Filiform nabız, dediğimiz durum oluştuğunda nabız bir dakika içerisinde sayılmalı ve yüz otuzu geçtiğini fark ettiğiniz anda hastanın kritikleştiğini anlamalısınız. Bu tür bir nabız hastayı çok tehlikeli durumlara sokabilir, hatta ölümle sonuçlanacak durumlara bile götürebilir. O yüzdende nabız ile ilgili her insanın sağlık bilgisi yani ilk yardım bilgisine sahip olması hem etrafındaki sevdiklerine hemde hiç tanımadığı inanlara yardım edebilir. Bu gibi durumlarda birilerine çare olmak her zaman iyi sonuçları beraberinde getirir. 

Sağlıkla kalın.
]]>
Nabız Düşüklüğü https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-dusuklugu.html Sat, 01 Dec 2018 17:24:31 +0000 Nabız Düşüklüğü, Nabız düşüklüğü kişilerde göğüs ağrısı, nefes darlığı, yorgunluk gibi problemler olarak karşımıza çıkar ve insanların önemsemesi gereken bir durum olarak tavsiye edilir. Yetişkin bir insanın n Nabız Düşüklüğü, Nabız düşüklüğü kişilerde göğüs ağrısı, nefes darlığı, yorgunluk gibi problemler olarak karşımıza çıkar ve insanların önemsemesi gereken bir durum olarak tavsiye edilir. Yetişkin bir insanın nabzı dakikada 60 ile 100 arasında değişken olarak atar bu düzenli ve sağlıklı nabız atışı yaş küçüldükçe artar.

Nabız Düşüklüğü Nedenleri

Tehlikeli nabız düşüklüğü kalbin atmasını gerçekleştiren vücut elektrik sinyallerinde oluşan bir problem sonucu ile vücutta ortaya çıkar ve nabzın düzensiz atmasına ve düşmesine sebep olur. Fakat nabız düşüklüğünün tek sebebi bunlar değildir sağlıklı durumlarda da nabız düşüklüğü kişilerde meydana gelebilir. 

Kalp Sorunları: Kalbi oluşturan ve içerisindeki dokuların aşırı yıpranması ve tahribata uğraması, vücuda yayılan elektrik sinyallerinin kalitesi ve düzenli çalışmasını engeller. Bu yıpranmaya sebep olan etkenler aşağıdakilerdir;
 • Aşırı Yaşlanma
 • Ani Kalp Krizleri
 • Kalp Yetmezliği
 • Kalp Kası İltihabı
 • Kalp iç zarı iltihabı
Diğer Hastalıklar

Nabız düşüklüğüne neden olan faktörlerden birisi de direk yada dolaylı olarak kalple bağlantısı olan farklı hastalıklardır. Bunlarda şöyle sıralanabilir.
 • Yüksek tansiyon ve yüksek kan basıncı
 • Doğuştan kişilerde var olan kalp sorunları
 • Düşük tiroit seviyesi
 • Romatizma ve deri gibi bazı iltihap oluşumu olan hastalıklar
 • Vücut içerisindeki organlarda aşırı demir yükü bulunması
Mineral Bozukluklar: İnsan vücudunun çok ihtiyacı olan mineral değerleri eğer vücutta yeteri kadar yok ise ve alınmıyorsa zamanla bu kişilerin vücudunda bazı hastalıklara yol açar ve bu hastalıklara yol açabileceği gibi nabız düşüklüğüne de sebep olur. Bu durum tam ters ilişkilidir çok fazla mineral alan insan vücudunda da farklı hastalıklar ortaya çıkar. Vücuda gerektiği kadar mineral alınmalıdır ve bu insan sağlığı için çok önemlidir. Örneğin, kanda çok fazla miktarda potasyum bulunması. 

Nabız DüşüklüğüKondisyon Gücü: Hastalar düzenli olarak spor ve egzersiz yaparak sağlıklı bir vücuda ve kalbe sahip olurlar. Bu spor ve egzersizlerin sonucunda kalp güçlenir ve kolay kolay düzensiz çalışma sağlamaz. Dolaşım sisteminin işlevselliği artar ve yapısı güçlenir. İnsan vücudunun direnci ve kondisyonu artar. Bunun sayesinde diğer insanlara göre kalpleri daha az çalışarak aynı işlevi ve görevleri yerine getirir. Kondisyonu çok yüksek ve sağlam olan sporcuların nabzı 40'a kadar düşebilmektedir ve buda sağlığın göstergesi olarak kabul edilir. Nabız düşüklüğü olan hastalar kesinlikle spor ve egzersiz yapmalıdır ve bu sayede bunun önüne geçmelidirler. 

Nabız Düşüklüğü Tedavi

Nabız düşüklüğü tedavisi önce bunu tetikleyenin yani altta yatan sebebin bulunması ortaya çıkarılması ile başlamaktadır. Eğer altta yatan bir sebep veya hastalık yoksa tedavi edilmesi bile gerekmez tek yapılması gereken hastanın spor, egzersiz ve dengeli beslenmesidir. Ama her şeyden önce bir doktor muayenesi gerekmektedir. Hastaların bu süreçte kendilerine çok iyi bakmaları gerekir. Öncelikle kolesterolünüze çok dikkat etmeniz gereklidir. Sigara kullanımından ve çok ağır yağlı yemekler tüketmekten kaçının. Sürekli tansiyonunuzu ölçün ve kontrol altında tutun. Yiyeceklerinizi tuzsuz yiyin ve düşük kalorili yiyecekler tercih ederek sağlığınıza dikkat edin. Bu gibi hususlara dikkat ederseniz çok kısa zaman da fark edeceksiniz ki nabız düşüklüğü hastalığından kurtulacaksınız.

Kalp Pili: Kalbin yaymış olduğu elektrik sinyallerinde zayıflık var ise bu durumda devreye kalp pilleri girer ve kullanılmadığı veya önemsenmediği takdirde hastalık ciddi bir şekilde ilerler. Bu cihaz kişinin derisinin altına yerleştirilir ve görevi nabzı ol]]> İdeal Nabız https://www.nabiz.gen.tr/ideal-nabiz.html Sun, 02 Dec 2018 14:19:24 +0000 İdeal Nabız, kalp atış hızının normal oranlarda olmasına denir. Halk arasında nabız denilen kalp atış hızı, kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna, duygu durumuna, yaptığı aktivite şekline göre değişiklik gösterebilir. İdeal Nabız, kalp atış hızının normal oranlarda olmasına denir. Halk arasında nabız denilen kalp atış hızı, kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna, duygu durumuna, yaptığı aktivite şekline göre değişiklik gösterebilir. Normal şartlar altında kabul edilen nabız hızı dakikada  60-100 arasında kabul edilse de çocuklarda bu durum 70-100 olabilir. Özellikle ilaç kullanımına veya kişide mevcut kronik hastalık bilgisine göre nabız hızı artıp azalabilir.

İdeal Nabız Nedir Nasıl Ölçülür

İdeal nabız, sağlık otoritelerinin kabulü ile 60-100 vuruş arasında kabul edilse de, nabız kişiden kişiye değişebilir. Her insanın kalp atış hızı farklıdır. Bu özellikle heyecan, yorgunluk, öfke, hastalık, aşırı sevinç, endişe, korku gibi durumlarda değişiklik gösterebilir. Özellikle heyecan durumlarında kalp atış hızında ani yükselmeler olması normal kabul edilir. Beden içinde adrenalin yükselmesi ile nabız yükselir ve vücut ısısı artar. Bu durum bir kaç dakika içinde olup biterse endişe edilmez ama sürekli yüksek kalp atış hızı yani sürekli yüksek nabız algılanması kardiyopatiye işaret eder ve kalbi yoran bir hastalık durumudur.  

Nabız ölçülmeden önce kişinin gerçek kalp atış değerlerini öğrenmek için öncelikle sağlık personelinin hastayı dinlendirmesi gerekir. Özellikle yürüyüş sonrası kalp atış hızında artış olacak ve acele ile alınan nabız bilgisi gerçeği yansıtmayacaktır. Böyle durumlarda nabız ve tansiyon ölçülmeden önce hasta on dakika kadar dinlenmeli varsa ilaçlarını almalı ve bu süre sonrasında nabız bilgilerine bakılmalıdır. Özellikle cerrahi müdahale sonrası yatan hastalardan gün içinde her saat başı ateş nabız tansiyon ölçümleri yapılır. Bu durum hastalığın seyrini öğrenmek açısından önemlidir. Enfeksiyon olan kişilerde nabız hızı sürekli olarak normalin üzerinde olur.

İdeal NabızNabız Ölçümü Nasıl Yapılır

Nabız ölçümü, genellikle el bileğinin iç tarafında bulunan brakiyal arter üzerinden alınabilir. Ülkemizde sağlık kuruluşlarının da kullandığı genel metot budur. İşaret ve ortak parmak ile brakiyal arter tespit edilir ve kronometre ile süre hesaplanarak damar üzerinde tespit edilen kalbin her vuruşu sayılır. Bir dakika sonunda alınan sonuç nabız bilgisini verir. Genellikle acil nabız bilgisi alınması gereken durumlarda sağlık çalışanları, on beş saniye için kalp atış hızını sayıp dört ile çarpabilir. Brakiyal arter üzerinden nabız almak mümkün olmayan kaza, yaralanma, yanık gibi durumlarda nabız sayısı karotis arter ya da femoral arter üzerinden de alınabilir. Kullanılacak teknik yine aynıdır.

İdeal nabız ölçümü günümüzde kullanılan dijital tansiyon aletleri ile de mümkündür. Özellikle bilekten ölçüm yapan tansiyon aletleri kendiliğinden olarak nabız sayısını da verirler. Burada dikkat edilmesi gereken konu, bu aletlerin çok hassas olduğu ve kolay arıza yapabileceğidir. Bu tip aletleri kullanan hastaların özellikle nabız almadan önce cihazın çalışmasını kontrol etmesinde fayda vardır.
]]>
Yaşa Göre Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/yasa-gore-nabiz-kac-olmali.html Mon, 03 Dec 2018 13:24:37 +0000 Yaşa Göre Nabız Kaç Olmalı, Hareketsiz ve durağan hayat süren bir kişinin ortalama olarak nabzı, 70-80 arasında olur. İnsan yaşına göre nabız sayısında değişiklikler göstermektedir. 20 yaşını şan insanlarda nabız say Yaşa Göre Nabız Kaç Olmalı, Hareketsiz ve durağan hayat süren bir kişinin ortalama olarak nabzı, 70-80 arasında olur. İnsan yaşına göre nabız sayısında değişiklikler göstermektedir. 20 yaşını şan insanlarda nabız sayısı daha düşüktür. Ancak kişinin gün içinde yaptığı hareket nabzının değerlerinin yükselmesi ya da alçalmasına da sebebiyet verir. Nabzın aşırı yükselmesi yanında, tansiyon yükselmesine sebep olduğundan dolayı, nabız sayısı sürekli olarak yüksek olan insanlar da kalp damarla ilgili ciddi sağlık sorunları meydana getirir. İlgili yerlerden nabzın ölçülmesine ilişkin bilgiler edindikten sonra bu makalede de, nabız değerlerinin durumu tespit edilerek, yaşınıza göre değerlerin normal olup, olmadığı görülebilir. 

Nabız Tansiyon İlişkisi:

Nabızda olduğu kadar, tansiyon değerleri de yaştan dolayı ciddi olarak etkilenir. Bu makalede insanların içinde bulunduğu yaşlara göre, normal tansiyon ve nabız değerlerinin kaç olması gerektiği anlatılmaktadır. Nabız ve tansiyon birbirleriyle ilişkili olduğu için nabız kadar tansiyon da büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı insanlar da yapılan inceleme sonrasında büyük tansiyonun 11-14 arasında, küçük tansiyonun da 7-9 arasında olması, o insanın sağlıklı olduğu anlamına gelir. 

İnsanların Yaşına Göre Normal Nabız Değerleri:

0-1 yaş arası bebeklerde 60 saniyede kalbin atış sayısı 120–140 arası,
1–3 yaş arası insanlarda 60 saniyede kalbin atış sayısı 90–120 arası,
3–7 yaş arası insanlarda 60 saniyede kalbin atış sayısı 90–100 arası,
7–20 yaş arası insanlarda 60 saniyede kalbin atış sayısı saniyede kalbin atış sayısı, 80–90 arası
20 yaşını geçmiş insanda kalp atışı, 60 saniyede kalbin atış sayısı 60–80 arasında normal değerler kabul edilir.

Yaşa Göre Nabız Kaç OlmalıTansiyonun Yaşa Göre Normal Değerleri:

1 yaşına kadar çocuklarda 90–60 mmhg
1–10 yaş arası 100–70 mmhg
10–18 yaş arası çocuklarda 110–73 mmhg
18–35 yaş arası için 120–75 mmhg
35–50 yaş arası için 130–80 mmhg
50–70 yaş arası için 140–85 mmhg
70–90 yaş arası için 150–87 mmhg
Bu değerler normal kabul edilir.

Yaşa Göre Nabız Kaç Olmalı Değerlendirmemize göre, verilen bu değerlerin dışında yer alan nabız ve tansiyon değerleri sizde mevcutsa, kesinlikle bir hekime görünmeniz gerekir. Bazı zamanlarda değişik rahatsızlıklardan dolayı, nabız ile tansiyondaki değerlerinde değişiklik gösterebilir. Bu öyle çok anormal bir şey değildir. Ancak yine de nabız ve tansiyonda sık sık normal değerlerin dışında düşüş veya çıkışlar gözlenirse bu durumun ortaya çıkış sebebinin tespit edilerek, kesinlikle bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.
]]>
Nabız Sayısı https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-sayisi.html Mon, 03 Dec 2018 22:22:30 +0000 Nabız sayısı, kişilerde yaş ve olaylara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Nabız, kanın normal yön olarak sol karıncıktan büyük olan atardamarlara doğrudan pompalanması süresinde, oldukça en uç noktalarda bulunan a Nabız sayısı, kişilerde yaş ve olaylara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Nabız, kanın normal yön olarak sol karıncıktan büyük olan atardamarlara doğrudan pompalanması süresinde, oldukça en uç noktalarda bulunan atardamarlarda oluşmuş bir dalgalanmadır. Bu durumu kısaca netleştirecek olursak kalp atışının en uçtaki atardamarlardan hissedilmesi olayı olarak bilinmektedir. Nabız sayısı kişinin dakikada kaç nabzının attığı ile ilgili bir kavramdır. Normal olarak bir nabız, yetişkin kişide dakikada 60–100 kez olarak, çocuklarda ise dakikada 100–120 arası olarak, bebeklerde dakikada 100-140 kez sayı olarak atım yapmaktadır. Nabız, kalbin normal bir şekilde attığını gösterir. Nabız sayısı bazen farklı durumlara bağlı olarak artar, bazende azalarak farklı tepki gösterebilir. Bu sayıda artma ve azalma doğal olarak heyecana korkuya ve bazı hastalikların net bir fizyolojik etkilerine bağlı olduğu bilinmektedir.Nabız sayısı kişinin bilek ve boyun bölgesinden oldukça net olarak ölçülebilir.

Nabız sayısı, kalbin 1 dakika içinde oluşan kaç kez kasılma yani kalbin hızını net olarak yansıtmaya çalışır. Kalpte her kasılmasıyla birlikte bir miktar kadar kanı atardamarlara yani ilk olarak aort ve daha sonrasında bundan ayrılmış olan dallara uzaklaştırır. Kalp içindeki damarların esneyebilme özelliğinden dolayı farklı olarak atardamarlarda buna bağlı bir şekilde genişleme oluşur ve davam eder. Damar içinde bulunan duvarı bu genişlemenin hemen ardından elastik olduğundan dolayı buna bağlı olarak eski durumuna döner, ardından hemen bir sonraki atım ile birlikte yeni bir basınç dalgasına bağlı olarak bununla birlikte tekrar genişler ve bu şekilde böyle devam ederek gider. İşte oluşan bu genişleme, damarların yüzeysel olarak seyrettiği yerlerde yani el bileği, dirsek içi, kasık, şakak denilen bölge, ayak bileği gibi nabız dalgası olarak doğrudan hissedilir düzeye gelir. Ayrıca normal olarak hastalar ameliyat olduktan hemen sonra sonra nabız ölçen bir alete bağlı olmaları gerekir. Bu alet, nabzın sayısının dakikada kaç kere attığını ve nasıl bir şekilde attığını gösterir. Hasta kişide bir sorun olmadığı taktirde ise bu alet doğal olarak çıkarılır. Şimdi sizlerle birlikte kişilerde nabız sayısının değerlerini inceleyelim.

 Nabız Sayısıİnsanlarda nabız sayı değerleri

 • 0-1 yaş arası olan bir insanın ortalama olarak 60 saniyedeki kalp atışı 120-140 arası olması normal bir sayıdır.
 • 1-3 yaş arasındaki bir insanın 60 saniyedeki oluşan kalp atış sayısı 90-120 arası değerlerinde olması normal olarak bilinmektedir.
 • 3-7 yaş aralığında olan bir insanın 60 saniyedeki oluşan kalp atışı 90-100 arası olması normal bir nabız sayısıdır.
 • 7-20 yaş arasında olan bir insanın 60 saniye içinde oluşan kalp atışı 80-90 arası olması sayım olarak doğru aralıkta olduğu bilinmektedir.
 • 20 yaşını aşmış olan yetişkin insanlarda kalp atışı 60 saniyede ortalama olarak 60-80 arası olması gerekir.
Yukarıda verilmiş olan aralıklar dışında yer alan bir  nabız değerine sahip olan kişiler kesinlikle bir uzman doktora gitmesi gerekir. Çünkü çoğu zaman çeşitli sebep veya hastalıklardan dolayı farklı bir şekilde nabız sayısı değerlerinde oldukça değişim olabilmektedir. Bu durum korkutucu bir durum ve hal değildir ancak nabızda oluşan değişimler sürekli olarak devam ederek meydana geliyorsa kesinlikle sorunun olduğunu tespit edilip tedavi edilmesi gerekebilir.

]]>
Nabız Aralığı https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-araligi.html Tue, 04 Dec 2018 17:20:48 +0000 Nabız Aralığı, Her insanın kalp hızı farklıdır. Bedensel hareketler (yürüme, koşma gibi), duygusal durumumuz (endişe mutluluk üzüntü gibi), karnımızın tok ya da aç olması veya havanın sıcaklığı gibi bir çok fak Nabız Aralığı, Her insanın kalp hızı farklıdır. Bedensel hareketler (yürüme, koşma gibi), duygusal durumumuz (endişe mutluluk üzüntü gibi), karnımızın tok ya da aç olması veya havanın sıcaklığı gibi bir çok faktör kalp ritmimizi etkiler. Kalbin atış hızını bulmak için on dakikalık bir istirahatin ardından nabzınızı sayabilirsiniz. 

Dakikada 60-100 arası atış sayısı kalbinizin normal hızda attığını gösterir. Uzun yıllar düzenli spor yapan kişilerde normal kalp atış hızı 50'lere, hatta 40'lara kadar düşebilir. Bu düşüşün nedeni spor yapmaya bağlı olarak kalp kaslarının kuvvetlenmesi ve her defasında daha çok miktarda kan pompalayabilmesidir. Ünlü bisiklet yarışçılarından Lance Armstrong’un kalbinin istirahat sırasında dakikada 32 atış yaptığı tespit edilmiştir. Eğer dakikada kalp  atış sayınız düşükse ve hiç bir şikayetiniz yoksa üzerinde durmayın. Ancak bununla birlikte baş dönmesi, halsizlik,  bayılma gibi şikayetler görülüyorsa mutlaka bir hekime başvurun.  

Kalp atım sayısının 60-100 arasında olması normaldir. Ancak şunu da ilave etmek gerekir: kalp hızı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Tıpkı düşük tansiyonun iyi olması gibi kalp hızının düşük olması da o kadar iyidir. Mesela; kalp atış hızı dakikada 70 olanlar sağlık açısından kalp atış hızı dakikada 80 olanlardan daha avantajlıdır. Normal sınırların içinde dahi olsa (60-100 arası) kalp atış hızının atması felç, kalp krizi ve bunlara bağlı ölüm riskini artırmaktadır. Norveç kaynaklı bir araştırmada istirahat nabzında gözlenen her 10 atımlık artışın kalp krizi riskini erkeklerde % 10, kadınlarda ise % 18 oranında artırdığını göstermiştir. 2015 yılında Quingdao Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada ise 2 milyon hasta analiz edilmiş ve istirahat nabız hızı 80 üzerinde olanların ölüm riskinin daha düşük olanlara göre % 45 yüksek olduğu tespit edilmiştir .

Nabız Aralığıİdeal Nabız Aralığı

Yukarıdaki bilgilerin ışığında şunu söyleyebiliriz: kalp atım hızınız dakikada 50-70 arasında ise çok iyi, 70-85 arasında ise orta, 85 üzerinde ise yüksek olduğundan bahsedebiliriz. Geçici bir üzüntü, telaş, stres veya gerginlik böyle bir artışa sebep oluyorsa sorun yok, bir süre sonra nabzınız tekrar eski hızına dönecektir. Ancak nabız sürekli yüksek seyrediyorsa sebebini bulmak ve düzeltebilir bir neden varsa ortadan kaldırmak gerekir. Bu konuda doktorunuz size yardımcı olacaktır ancak şunu söylemeliyiz ki: sigara ve anemi (kansızlık) nabzı yükselten başlıca etkenlerdendir. 

Uzun zamandır sigara içiyorsanız araştırmaya girmeden önce sigarayı bırakıp altı ay kadar beklemenizde fayda vardır. Düzenli spor yapmak zaman içinde kalp hızında belirgin düşme sağlar. Türkiye'de insanların spor yapma alışkanlığı az olduğu için genellikle nabızları da yüksek seyretmektedir. Her gün düzenli olarak yapılacak bir saatlik hafif koşu/yürüyüş bir yıl içerisinde nabız sayısında önemli düşme sağlar. Şayet nabzınız devamlı olarak 90'nın üzerindeyse en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz.
]]>
Tansiyon Değerleri Ve Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/tansiyon-degerleri-ve-nabiz-kac-olmali.html Wed, 05 Dec 2018 14:02:58 +0000 Tansiyon Değerleri Ve Nabız Kaç Olmalı;  Tansiyon ve nabız değerleri bu yaşa göre değişmektedir. Bunun sebebi genç  birinin bedeninin metabolizma hızı ile yaşlı birinin bedeninin metabolizma hızı aynı değildir. Gençler da Tansiyon Değerleri Ve Nabız Kaç Olmalı;  Tansiyon ve nabız değerleri bu yaşa göre değişmektedir. Bunun sebebi genç  birinin bedeninin metabolizma hızı ile yaşlı birinin bedeninin metabolizma hızı aynı değildir. Gençler daha aktif bir yaşam sürerler bunun için kalp daha hızlı çalışır. Kalbin hızlı çalışmasına bağlı olarak nabız sayısı ve kan basıncı daha yüksektir.  Sakin bir yaşam süren kişilerin nabız sayısı 70-80 arasındadır. Hareketin artması ile nabız sayısı yükselir. Nabzın yükselmesi ile tansiyonda yükselebilir. Eğer sürekli bir nabız yüksekliği varsa bu damar ve dolaşım bozukluklarına sebep olabilir. Büyük tansiyonun 110-140 arasında olması, küçük tansiyonun da 70-90 arasında olması normal olarak kabul edilir. 

Yaşa Göre Tansiyon Değerleri; 
 • 0-12 aylık bebeklerde 90-60 milimetre cıva
 • 1-19 yaş arasında 100-70 milimetre cıva 
 • 10-18 yaş arasında 110-73 milimetre cıva
 • 18-35 yaş arasında 120-75 milimetre cıva 
 • 35-50 yaş arasında 130-80 milimetre cıva 
 • 50-75 yaş arasında 140-85 milimetre cıva  
 • Yetmiş ile doksan yaş arasında 150-87 milimetre cıva arasındadır. 
Tansiyon Değerleri Ve Nabız Kaç OlmalıYaşa Göre Nabız Değerleri; 
 • 0-1 yaş arasında bir insanın nabzı 60 saniyede 120-140   
 • 1-3 yaş arasında bir insanın nabzı 60 saniyede 90-120 
 • 3-7 yaş arasında bir insanın nabzı 60 saniyede 90-100 
 • 7-20 yaş arasında bir insanın nabzı 60 saniyede  80-90 . 
 • Yirmi yaşını aşmış kişilerde insanın nabzı 60 saniyede 60-80 arasındadır. 
Tansiyon Değerleri ve Nabız Kaç Olmalı; Kalp hastalıklarında, ateşli enfeksiyon hastalıklarında ve bazı akciğer hastalıklarında kalp atım hızı artmaktadır. Sarılık, tiroid bezinin yetersiz çalışması, kalp dokusunda enfeksiyon olması gibi hastalıklar da kalp atım hızı düşer. Kalp atım hızı, korku, heyecanlanmada, ateşli hastalıklar, alkol alınmasında, şok ve kanama gibi durumlarda artar. Hepatit hastalıklarında, yorgunlukta, yaşlılarda, beslenme yetersizliğinde uyutucu ve uyuşturucu kullananlarda azalır. 

Hipertansiyon; Hipertansiyon olan kişilerde büyük ihtamalle, sol kalp büyümesi, böbrek yetmezliğinde, damar sertliği olan hastalarda, kan hücrelerinin çoğalmasında, aşırı şişmanlıkta, iç salgı bezlerinin hastalıklarında kan basıncında artış olur. Bir insanın kan basıncı artınca o kişi sinirli, gergin, uykusuz olur. Şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi ve çarpıntı olur. Hipertansiyonu olan kişiler öncelikle tuzsuz yemelidir. Bu kişiler bunun yanı sıra stresten uzak durmalı ve şişmansa zayıflamalıdır.
]]>
Nabız Ölçme https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-olcme.html Wed, 05 Dec 2018 23:59:10 +0000 Nabız Ölçme, tıp biliminde oldukça yaygın şekilde kullanılan nabız kalp atışı anlamına gelmektedir. Kalp sürekli çalışırken kasılır ve damarlara basınç uygular. Kalbin uyguladığı basınca kalp atışı denmektedir. Dak Nabız Ölçme, tıp biliminde oldukça yaygın şekilde kullanılan nabız kalp atışı anlamına gelmektedir. Kalp sürekli çalışırken kasılır ve damarlara basınç uygular. Kalbin uyguladığı basınca kalp atışı denmektedir. Dakikada yaklaşık 60 ile 80 kasılma meydana getiren kalbin bu kasılması basınçla eşdeğerdir. 1 dakikada meydana gelen basınca nabız adı verilir. Nabız kalbin dakikadaki atışını gösterir. Nabız vücudun sadece iki bölgesinden ölçülmektedir. En çok bilinen nabız ölçüm yeri el bileği olarak bilinmektedir. Buradaki nabız bileğe iki orta parmak ile bastırılarak ölçülebilir. Bu ölçüm türü en çok kullanılan yöntemlerdendir. Diğer nabız ölçüm bölgesi ise boyundur. Gırtlağın yanındaki iki atardamara iki orta parmak ile bastırılarak bu bölgede de nabız ölçülebilir.

Nabız ölçme, nabız insandan insana farklılık göstermektedir. Yaşlı insanlarda nabız düşük seyirde atarken genç insanlarda daha hızlı bir şekilde atar. Egzersiz, heyecan, korku gibi durumlarda nabız daha hızlı artar. Ayrıca nabız ile adrenalin hormonu arasında paralel bir bağ olarak kullanmaktadır. Nabız düşünce veya artınca vücut da kendini nabza göre dengeler. Bu sayede insanlar düşük veya yüksek tansiyonda insanlar hayatlarına devam edebilir. Nabzın en kolay ölçüldüğü yer bilek olarak kabul edilir. Acil müdahalelerde doktorlar nabzın ölçümü için bileği kullanırlar. Kalbin her kasılmasında atardamar içerisine kan pompalanır. Bu kan damarlar içinde ilerleyerek damar çeperlerine basınç yapar. Bu basınç en fazla boyun, bilek ve sırt kısmında görülür. Sağlıklı bir insanda nabız 70 ile 80 arasında değişir. Nabzın ölçümünü yumuşak olarak gelen vuruşlar belirler ve bu vuruşlar kimi zaman artıp kimi zaman azalmaktadır. Örneğin nefes verirken azalan vuruşlar nefes alırken artmaktadır. Nabız hızlı ise kalp de hızlı artar. Buna tıp biliminde taşikardi adı verilir. Nabzın yavaş atmasına ise bradikardi adı verilir. 

Nabız ÖlçmeNabız ölçme Hastalıkları veya Diğer Bozuklukları,

Nabzın atışını etkileyen faktörler arasındadır. Ateşli hastalıklarda genellikle nabız artmaktadır. Çünkü ateşin bir derece artması nabzı 20 defa arttırır. Ayrıca kanamalı hastalıklarda da nabız artar. Bu durumlarda nabzın artması kanın eksikliğini organizmaya bildirmek içindir. Bunun yanında nabzın aşırı derecede arttığı hastalıklar da bulunmaktadır. Örneğin, guatr hastalığı nabzı 200'lü değerlere kadar çıkarmaktadır. Sinir sistemi hastalıkları ve beyin kanamalarında ise nabzın düştüğü gözlenmiştir. 
]]>
Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-kac-olmali.html Thu, 06 Dec 2018 01:04:29 +0000 Nabız kaç olmalı, nabız bir dakikalık süreçte kalbin kasılma sayısını yani kalp hızını gösterir değerdir. Kalp kasıldığında bir miktar kanın atardamarlara yani aort ve sonra buradan ayrılan dallara gönderir. Damarlardaki Nabız kaç olmalı, nabız bir dakikalık süreçte kalbin kasılma sayısını yani kalp hızını gösterir değerdir. Kalp kasıldığında bir miktar kanın atardamarlara yani aort ve sonra buradan ayrılan dallara gönderir. Damarlardaki esneklikle atardamarlarda genişleme meydana gelir. Damar çeperindeki genişlemeden sonra elastikiyet özelliğiyle yeniden eski haline döner. Ardından kalbin devam eden kasılmalarıyla aynı düzen işler. Bu genişleme yüzeysel damarlarda yani dirsek içi, el bileği, ayak bileği, kasık, şakak gibi bölgelerde nabız olarak hissedilir. Vücutta nabzın bakıldığı yerler atardamarların yüzeysel olduğu, parmak ucuyla atışın hissedilebildiği bölgelerdir. Bunların arasında en fazla ulaşımı kolay, bakılması kolay olan radial arter nabız tercih edilir. Nabız sadece kalp hızını değil, kalbin düzenli çalışması hakkında yani kalp ritmi hakkında, kalp ve kalp kapak hastalıkları hakkında da bilgi verir. Nabız atışının geliş şekli, belirginliği, kalış süresi gibi özellikler teşhiste önemli bir yer tutar.

Nabız kaç olmalı

Nabız sağlıklı kişilerde dinlenme sırasında dakikada 60-100 arasında ortalama 70 seviyesinde olmalıdır. Nabız sayısı pek çok durumdan etkilenir. Özellikle hastalıklarda, stres sırasında, egzersiz yaparken nabız atım sayısı artar. 12 yaşın üstündeki kadınlardaki nabız, erkeklere göre daha hızlı olur. Koşucu ve atletlerde nabız daha düşüktür. Dakikada 40 seviyelerinde bile olabilir.

Nabız Kaç OlmalıNabız nasıl bulunur, nasıl bakılır

Nabız vücudumuzda hissedilebilecek atardamarların yüzeysel olduğu bölgelerden bakılır. Bu alanlardan en fazla el bileğindeki baş parmak tarafında bulunan radial artere bağlı olan nabız tercih edilir. Nabız alınacak yerlere ilk ve ikinci el parmağı uçlarıyla hafifçe bastırıp nabız dalgası aranır. Nabız hissedildiği zaman düzenli olup olmadığına bakılır. Nabız dalgası normal olarak eşit aralıklarla olmalıdır. Bundan sonra 1 dakika içindeki nabız sayısı belirlenmelidir. İsterseniz 15 saniyedeki nabız sayısı bulunarak, bu sayı dörtle çarpılabilir.

Atriyal fibrilasyon gibi ritim bozukluklarında kalp hızının yüksek olması durumunda kalp atımlar ve atardamarlara atılan kanın yeteri kadar basınç dalgası oluşturamaması halinde nabız hissedilemeyebilir. Bu durumlarda nabız olduğundan daha düşük sayıda bulunur. Böyle durumlarda kalp dinlenerek, kalp hızının bulunması daha doğru sonuçlar alınmasını sağlar.

Nabız kaç olmalı, nabız ölçümü dijital tansiyon aletleri ile kan basıncı ölçülmesi sırasında da öğrenilebilir. Bu cihazlar aynı zamanda nabız hızını da verirler. Fakat aritmi gibi sorunlarda bu şekilde ölçülen nabız hızı farklı çıkabilir.
]]>
Yüksek Nabız https://www.nabiz.gen.tr/yuksek-nabiz.html Thu, 06 Dec 2018 18:05:30 +0000 Yüksek Nabız, Nabız kalbin atış hızını ifade etmektedir. Kalp kasılarak daha sonra gevşeyerek kanın atardamarlarına ulaştırılmasına yardımcı olur. Atardamarlarda ise bunun sonucunda genişleme meydana gelir. Atardama

Yüksek Nabız, Nabız kalbin atış hızını ifade etmektedir. Kalp kasılarak daha sonra gevşeyerek kanın atardamarlarına ulaştırılmasına yardımcı olur. Atardamarlarda ise bunun sonucunda genişleme meydana gelir. Atardamarlarda oluşan genişleme ile gerilmeler damarların yoğun olduğu bölgelerde nabız ölçümü sayesinde gözlemlenir. Nabız sinyalleri şakak, ayak bileği ve el bileği bölgesinde daha çok hissedilmektedir. Bu yüzden de nabız ölçümleri genelde bu bölgelerde yapılmaktadır. Nabız ölçümünde, nabzın en çok hissedildiği bölgelere bakılmaktadır. Özellikle de el bileğinde nabız sinyalleri çok daha yüksek çıktığından ölçümler bilek bölgesinden yapılmaktadır. Kol ve dirsek çukuruna bakılarak nabız anlaşılır. Bebeklerde ve çocuklarda nabız ölçümü daha çok direk çukuru kısmında yapılır.  

Yüksek Nabız Nedenleri Nelerdir

Nabız çeşitli birçok hastalığın sonucunda yükselir. Özellikle de enfeksiyon ve ateşli hastalıklardan kaynaklı rahatsızlıklarda nabız artışına daha çok rastlanmaktadır. Ayrıca vücutta meydana gelen kanamalar durumunda da kalp normalinden daha hızlı atmaya başlar ve nabız yükselir. Ancak kanama uzun süre devam ettiği takdirde vücutta bulunan kanın giderek azalmasına neden olur. Kanın azalması sonucunda kalbin pompalayacak kan bulamamasından dolayı nabız git gide yavaşlar. Kan kaybından kaynaklı nabzın giderek azalması hatta durması sonucunda da ölüm gerçekleşir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında acilen doktora gidilmeli ve kanamanın durdurulmasını sağlamalısınız. Çünkü kan kaybı ölüm gibi üzücü ve olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya gelinmesine neden olur.

Yüksek NabızKan Kaybı Durumunda: Kan kaybı durumunda kalp normalinden daha da hızlı atmaya başlar. Bunun sonucunda da nabız yükselir. Fakat kanamanın sürekli devam etmesi hiç kesilmemesi ve vücuda ilave kan girişinin olmaması durumunda nabız giderek yavaşlar.

Yüksek Ateşli Hastalıklar: Enfeksiyonel kaynaklı olan rahatsızlıklar sonucunda daha sık görülmektedir. Bu durumda nabzın yükselmesine sebep olur.

Psikolojik Kaynaklı Etmenler: Kaygı, aşırı stres ve gerginlik gibi oldukça fazla hissedilen duygular, nabzın yükselmesine yol açar.

Spor İle Hareketlilik Durumlar: Devamlı hareket halinde olmak veya oldukça ağır egzersizler yapmak, nabzın kısa süreli artışına sebep olur. Özellikle de gündelik yaşamda koşulduğunda ve bünye aşırı zorlandığında bu nedenden dolayı nabız artışına sıkça rastlanılır. 

Vücut Isısı Artışı: Vücut ısısındaki anormal artış, nabzın yükselmesine sebep olur.

]]>
Nabız https://www.nabiz.gen.tr/nabiz.html Fri, 07 Dec 2018 13:38:22 +0000 Nabız, halk arasındaki ismiyle kalp atışı diye de bilinir. Özellikle bilekteki atardamarlara parmakla basılınca duyulan vuruşu nabız diye hitap ederiz. Nabız vuruşu kalp vuruşunun oraya kadar yansımasıyla meydana gelen bir kası Nabız, halk arasındaki ismiyle kalp atışı diye de bilinir. Özellikle bilekteki atardamarlara parmakla basılınca duyulan vuruşu nabız diye hitap ederiz. Nabız vuruşu kalp vuruşunun oraya kadar yansımasıyla meydana gelen bir kasılmadır. Nabız vuruşlarının dakikadaki sayısı orta yaşlı insanlarda 50-65 arasındadır. Yeni doğmuş bir bebekte ise 140 hatta 150'ye kadarda yükselebilir. 7 yaşındaki bir çocuğun nabız vuruşu dakikada 90 kadardır. Şu yada bu bir kimsenin nabız artışında değişiklik olabilir ama önemli olan, atışların düzenli olmasıdır. Nabız artışını saymak doktorlara kısaca kalp atışı hakkında bilgi verir.

Kalp dakikada yaklaşık olarak 70-80 arasında kasılma yapmaktadır. Bu kasılmalar basınçla eş değer sayılabilir. Yapılan bu basınca da nabız adı verilir. Vücudumuzda nabız ölçümü iki yerden yapılabilir. Bunlardan en çok uygulanan ve halk arasında bilineni, bilekten yapılan nabızdır. Yani bileğe iki orta parmakla bastırılarak ölçülen nabızdır. Bu ölçüm türünü toplumumuz gerek sağlık ve ilk yardım bilgilerinden, gerekse TV dizileri tarafından öğrenmiştir. Diğer bir ölçüm yeri ise, boyundur. Boyundan yapılan bu nabız ölçümü, gırtlağın iki yanında yer alan atardamara orta parmaklarımızı kullanarak hafif şekilde bastırılması sonucu ölçülür.

NabızNabız insanlarda farklılık gösteren bir durumdur. Haliyle bazen artar, bazen de azalır. Bu nabızdaki artış ve azalmalar korku, heyecan ve bazı fizyolojik hastalıklara bağlı olarak gelişir. Nefes alma işleminde nabız artıyorken, nefes vermede azalmaktadır. Heyecanlanma, egzersizler, ani ateş çıkması gibi durumlarda nabız sayısında artışlar görülmektedir. Bunun yanında böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan adrenalin hormonları da nabız sayısını arttıracak etmenlerden biridir. Kanamalı türdeki hastalıklarda da nabız artış göstermektedir. Bu tür hastalıklarda vücuttan dışarıya kan çıkar. Nabız artışıda bu kanın eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Guatr hastalığında da nabız bir hayli art aya başlar. Bu durum nabızı 200'lü değerlere kadar çıkartabilir. Sinir sistemi hastalıklarında ise nabız sayısında eksiklik olabilmektedir. Beyin kanamalarında da nabız düşüklüğüne rastlanılabilmektedir.

Nabız sayısı ister düşük ister yüksek olsun vücut kendini otomatikman dengeleyebilme özelliğine sahiptir. Ancak bu ani iniş ve çıkışlar insanda yüksek veya düşük tansiyonun oluşmasını sağlamaktadır. Nabız atımında artışlar görülmesi kalbin de çok hızlı çalıştığının göstergesidir. Yalnız nabız sadece kalp hızı hakkında bildi vermez. Aynı zamanda kalbin düzenli çalışıp çalışmadığı hakkında yani kalp ve kalp hastalıkları hakkında da bilgi verir.

Normal Nabız

Sağlam bir insanın nabız vuruşları 70-80 arasında olmalıdır. Nabız vuruşları yumuşak, dolgun ve hep aynı aralıklardadır. Normal kişilerde nabız artış veya azalma halleri büyük olaylar karşısında görülür. Bu da kalbin hızlı çalıştığının göstergesidir.
]]>
Normal Nabız https://www.nabiz.gen.tr/normal-nabiz.html Sat, 08 Dec 2018 07:53:48 +0000 Nabız Nedir,Tıp alanında ve özellikle kardiyoloji ünitelerinde sıklıkla kullanılan nabız, kısaca açıklanması gerekilirse kalp atışı denilebilir. Kalp insan bedeni içerisinde çalışır vaziyetteyken devamlı kası Nabız Nedir,Tıp alanında ve özellikle kardiyoloji ünitelerinde sıklıkla kullanılan nabız, kısaca açıklanması gerekilirse kalp atışı denilebilir. Kalp insan bedeni içerisinde çalışır vaziyetteyken devamlı kasılır. Bu kasılmalar sırasında ise damarlara basınç uygulanır. Kalbin kasılırken damarlara uyguladığı bu basınca da kalp atışı yani nabız denilmektedir.

Kalp dakika içerisinde yaklaşık olarak 60 ila 80 arasında kasılmaktadır. Bu kasılmalar, damarlara uygulanan basınç ile eşdeğer sayıdadır. Dakika da sayılan kasılmalar veya basınç sayısına nabız adı verilmektedir. Nabız sayımları kalp atış hızının sayısını gösterir. Vücut üzerinde sadece iki bölgeden nabız ölçümü yapılır. Bunlardan en fazla bilinen ve uygulanan bileğe iki parmak ile bastırılarak sayılan nabız. Diğer bir nabız sayım bölgesi ise boyundur. Boyun üzerinde yapılabilen nabız sayımı, gırtlağın 2 yanında bulunan atardamara iki tane parmağın bastırılması sonucunda öğrenilir.

Nabız sayıları kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Örneğin gençlerde ya da çocuklarda nabız daha yüksek seviyede ölçülmektedir. Egzersizler, efor harcama, heyecan gibi durumlarda nabız atım sayısı artış göstermektedir. Böbrek
üstü bezlerinin salgıladığı adrenalin hormonu nedeniyle de nabız sayısı yükseklik gösterebilmektedir. 

Normal NabızNormal Nabız Kaç Olmalıdır

Sağlıklı bir insanda bulunan normal nabız atış sayısı 60 ile 100 arasında değişmektedir. Vücutta nabzın sayımını sağlayan vuruşlar yumuşak bir şekilde olmaktadır. Ve ayrıca bu vuruşlar belirli aralıklar ile devam eder. Nabız atımları bazı zamanlar hızlanır veya bazı durumlarda ise yavaşlar. Örneğin nefes alışımız sırasında nabız hızı artarken, nefes verme sırasında ise azalır. Tıp dilinde nabzın yavaş atmasına bradikardi, hızlı nabız atması durumuna ise taşikardi adı verilmektedir.

Normal Nabız Atış Aralıkları Nelerdir
 • 1 Yaşına kadar olan yeni doğan bebeklerde: dakika içerisinde 100 – 160 normal nabız aralığı.
 • 1 – 10 yaş dönemi içerisinde ki çocuklarda: dakika içerisinde 70 – 120 arası
 • 11 – 17 yaş arasındaki çocuk ve ergenlerde: dakika içerisinde 60 – 100 arası
 • 17 yaş ve üstü genç ve yetişkinlerde: dakika içerisinde 60 – 100 arası
 • Sporcularda: dakika içerisinde 40 – 60 arası
Normal nabız olarak kabul edilmektedir. Fakat uzmanlar kişinin yaşına, duygudurum düzenine, düzenli kullandığı bir ilaç olup olmamasına, kilosuna bakarak normal nabız değerinin değişebileceğini söylemektedirler.

Normal Nabız Değerlerini Hangi Unsurlar Etkiler
 • Kişinin yaptığı aktiviteler
 • Yapılan egzersizler
 • Duygudurum düzeni
 • Bedenin o an bulunduğu pozisyon 
 • Sahip olduğu kilo
 • Düzenli kullanılan bazı ilaçlar
 • Sağlık durumu
 • Hava sıcaklığı ve havadaki nem oranı
 • Vücut genişliği 
]]>
Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/hamilelikte-nabiz-kac-olmali.html Sat, 08 Dec 2018 08:13:59 +0000 Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı, Hamilelik bir bayanın vücudunda birçok farklılığı da beraberinde getirmektedir. Bu değişikliklerden biriside nabızdaki değişikliktir. Nabız kalbin kan pompalama sayımının ölçümü anlamına g Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı, Hamilelik bir bayanın vücudunda birçok farklılığı da beraberinde getirmektedir. Bu değişikliklerden biriside nabızdaki değişikliktir. Nabız kalbin kan pompalama sayımının ölçümü anlamına gelmektedir. Yani kalbin atış hızıdır. Nabız sayısı yani kalp atış hızı bir dakikada kaç defa çarptığını göstermektedir. Hamilelikte dinlenme anında iken ölçülen nabız sayısı her bayanda farklılık gösterir. Hamilelik öncesi dönemde düzenli bir şekilde spor yapıp yapmamanız yaş ve genel sağlık durumu gibi bu değişimde oldukça etkili olmaktadır. Doktorunuz hamilelik döneminiz boyunca sık sık nabzınızı ölçerek sizi bilgilendirmelidir. Düşüklüğüne ve yüksekliğine göre size birtakım tavsiyelerde bulunabilir. 

Hamilelik Döneminde Kalp Atışı (Nabız) Kaç Olmalıdır
Hamile bir bayanın nabız oranı herhangi bir etkene göre farklılık göstermektedir. Spor yapıp yapmama ve yaş hamile kalmadan önceki sağlık durumu bu etkenlerden bazılarıdır. Ancak yetişkin bir bayan için istirahat halinde iken nabız sayısı dakikada 75 atarken sağlıklı bir erişkinde ise nabız sayısı 60-80 arası diyebiliriz. Yine dinlenme halinde iken hamile bir bayanın nabız sayısı yaklaşık seksen civarındadır. Yani hamilelik döneminde nabız genellikle seksen civarında hatta doksandır. Bu durum hamilelikte istirahat halinde iken kalbinizin 80-90 defa çarptığını ifade etmektedir.  

Hamilelikte Nabız Kaç OlmalıHamilelikte Nabız Nasıl Ölçülür
Sabahları dinlenmiş halde iken nabzı ölçmek hamile bir bayan için ideal vakittir. Nabız ölçümü kalbin atardamarlar üstünde yapmış olduğu basıncı vücudumuzdaki bazı özel noktalar üzerine yansımasıdır. Bu noktalar ise eklem bölgelerinde bulunmaktadır. Eklem noktaları vücutta cildimize yüzeysel geçtiğinden dolayı biz bu atan bölgeleri elimizle dokunduğumuz anda hissederiz. Bu atan bölgeler ön kol bileğine yakın olan kısımda ve şah damarında yer alır. Nabzı boyun kısmında şah damarından yada ön kol bileğine yakın kısımda rahatlıkla ölçebilirsiniz. Tansiyon aleti kullanarak nabzınızı ölçebilirsiniz. Eğer evde tansiyon ölçme aletiniz yoksa bileğinizin üst kısmının iç bölgesine üç parmağınızın uçlarını nabız bölgesine koyun. Elinizdeki saat ile tam on beş saniye boyunca atan damarı sayarak dört ile çarpın. Örneğin bildirdiğimiz şekilde 15 saniye sonunda damarın tam 19 defa attığını saydınız, çıkan bu 19 rakamını dörtle çarptığınızda hamilelikteki nabız sayınız ortaya çıkar.
]]>
Nabız Nasıl Ölçülür https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-nasil-olculur.html Sun, 09 Dec 2018 02:49:37 +0000 Nabız Nasıl Ölçülür, tıp alanında sıklıkla kullanılan nabız ölçme terimine kısacası kalp atışı denilmektedir. Kalp özellikle insanların vücudunda çalışırken devamlı olarak kasılır ve bu şekilde damarlara basınç Nabız Nasıl Ölçülür, tıp alanında sıklıkla kullanılan nabız ölçme terimine kısacası kalp atışı denilmektedir. Kalp özellikle insanların vücudunda çalışırken devamlı olarak kasılır ve bu şekilde damarlara basınç uygulamaktadır. Özellikle kalbin damarlar uyguladığı basınca kalp atışı denilir. Kalp yaklaşık olarak dakikada 60-80 arasında kasılma işlemi yapmaktadır. Çünkü meydana gelen bu kasılmalar basınç ile eşdeğerde tutulmaktadır. Bir dakikada kalbin yapmış olduğu kasılma ya da basınca nabız ismi verilmektedir. Nabız ölçümleri çoğunlukla kalbin atış sayısını göstermektedir, insanların vücudunda yalnızca iki yerden nabzın ölçümü alınabilmektedir. 

Nabız Ölçümü Nerelerden Yapılır, nabız ölçümünde en yağın olarak bilinen ve kullanılan yöntem bileğe orta iki parmak ile bastırılarak yapılan nabız ölçümüdür. Nabız ölçümünde kullanılan bu yöntem kişilerin almış olduğu ilk yardım ve sağlık dersleri ve tv dizilerinde sıklıkla gösterildiği için toplumdaki herkes tarafından bilinmektedir. Başka bir nabız ölçme tekniği ise boyun bölgesidir. Kişinin boyun bölgesinden yapılan nabız ölçümü için gırtlağın her iki tarafında mevcut olan atardamara orta iki parmak ile bastırılarak kolaylıkla ölçülebilir. Sağlıklı olan bir kişide nabız artışı genellikle 70-80 arasında değişebilmektedir. Özellikle nabzın ölçülmesinde etkili olan vuruşlar çoğunlukla yumuşak ve dolgun bir haldedir. Bunun için nabız vuruşları, belli aralıklar ile devam etmektedir. Kişilerin nabız vuruşları bazen artarken bazende azalabilir. Çoğunlukla kişi nefes aldığında nabız vuruşu artarken, nefes verme işleminde ise, nabız vuruşları azalmaktadır. Eğer kişinin nabzı ölçüldüğü zaman hızlı bir şekilde atıyorsa, bunun sebebi kalbin hızlı bir şekilde atmaya başlamasıdır. 

Nabız Nasıl ÖlçülürNabız Ölçümünde Yüksek Veya Düşük Çıkmasının Nedeni Nedir, nabız çoğunlukla insanlar arasında farklılık gösterebilmektedir. Çünkü yaşlı olan kişilerin genellikle nabız vuruşları düşük seviyelerde gözlenmektedir. Ancak heyecan, egzersiz ve efor sarf edildiği zaman nabız vuruşunda hızlı bir artış gözlenmektedir. Hatta böbrek üstü bezlerinin salgıladığı adrenalin hormonundan kaynaklı olarak da nabız sayısında atışlara sebep olabildiği unutulmamalıdır. Çoğunlukla nabız vuruşunda meydana gelen artışlar ya da düşüşlerde vücut kendisini otomatik olarak nabız vuruşuna göre dengelemektedir. En basit nabız ölçümü el bileğindeki atardamardan daha rahat duyulmaktadır. Bunun için özellikle muayene sırasında nabız ölçümü genellikle bilekten alınmaktadır. Kalp çoğunlukla çalışırken her kasılmasında atardamarın içine kan göndermektedir. Gönderilmiş olan bu kan atardamarın içerisinde ilerler ve damar çeperinde basınç oluşmasına neden olur. Meydana gelen bu basınç ise, en çok el bileğinde, boyunda ve ayak sırtı damarında görülmektedir. Nabız ölçümü için boyun ve bilekteki atardamara bastırılması ile kolaylıkla nabız ölçümü yapılabilmektedir.
]]>
Nabız Yüksekliği https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-yuksekligi.html Sun, 09 Dec 2018 10:04:25 +0000 Nabız Yüksekliği, Nabız sayısı, kasılıp gevşeyen kalbin dakika içerisinde bu hareketi kaç defa yaptığını gösterir. İnsan vücudunda normal nabız atım sayısı yaşa, kiloya, duyguduruma göre değişmekle birlikte normal v Nabız Yüksekliği, Nabız sayısı, kasılıp gevşeyen kalbin dakika içerisinde bu hareketi kaç defa yaptığını gösterir. İnsan vücudunda normal nabız atım sayısı yaşa, kiloya, duyguduruma göre değişmekle birlikte normal ve sağlıklı bir insan için 60-100 arasında değişmektedir.

Nabız yüksekliği ise bu normal nabız değerlerinde görülen 100 atım sayısından daha yüksek değerlere çıkmasıdır. Bu duruma taşikardi ismi verilir. 

Nabız yükseldiğinde kalp atışlarınızı çok güçlüymüş gibi hissedebilirsiniz. Tıp dilinde bu duruma çarpıntı adı verilmektedir. Çarpıntılar geçici ise bu bir problem teşkil etmez. Fakat nabız yüksekliği devam ediyorsa veya daha da kötüye gidiyorsa bu ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Aynı zamanda nabız yüksekliği, bayılma, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi problemlere de yol açabilir. 

Nabız Yüksekliği Nedenleri 

Nabız yüksekliği pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bunların bazıları çok basit nedenler olabileceği gibi, bazıları gerçekten çok ciddi problemlerin habercisi olabilir.  
 • Fazla kafein tüketimi
 • Vücudun alerji göstereceği bir şeyler tüketmek.
Ayrıca şu durumlar da nabız yüksekliğini tetikleyebilir:

Aşırı egzersiz: Egzersiz yapmanın nabzınızı yükseltmesi gayet normal bir durumdur ve aslında olması gereken bir olay olarak sayılabilir. Sporunuzun vücudunuzu iyi yönde etkilediğini nabzınızın hızlı attığını görerek bilebilirsiniz.

İlaçların Yol Açtığı Yan Etkiler: Nabız yükselmesine yol açan en büyük nedenlerden biri de ilaçların yan etkileridir. Burun açıcı spreyler bile dinlenme halinde dahi nabzınızın yükselmesine neden olabilir. Astım ilaçları da yine nabız yüksekliği sebebi olur. İlaç, kandan temizlendiğinde, nabız normal seyrine dönmektedir.

Alkol: Aşırı miktarda alkol tüketmek, kalbe normalden fazla yük yükleyeceğinden dolayı nabzın yükselmesine neden olur. Eğer fazla alkol tükettiğinizden itibaren nabızda yükselmenin ortaya çıktığını farkettiyseniz acil servise başvurmanızda fayda olacaktır.

Elektrolitlerde Dengesizlikler: Vücut normal düzeninde çalışabilmesi için belirli miktarlarda elektrolitlere gereksinim duyar. Kusma sebebiyle vücut susuz kalıyorsa, yeterli miktarda yiyip içmiyorsanız veya idrar sökücü ilaçlar kullanıyorsanız vücudunuzda bulunan elektrolit dengeniz bozulmuş olabilir. Bu da nabız yükselmesine neden olur. Bu durumu düzeltmek amaçlı mümkün miktarda fazla su içmeye çalışınız. Düzelmediğinde ise doktora başvurunuz. 

Hipertiroidi: Aşırı derecede aktif çalışan tiroid bezleri, fazla hormon salgıladığından dolayı kalp çarpıntısına ve nabız yüksekliğine sebep olur. 

Kalp Hastalıkları: Çeşitli kalp hastalıkları çarpıntıya neden olmaktadır. Yüksek tansiyon, konjenital kalp hastalığı, aort yetersizlikleri nabız yüksekliğine neden olabilecek hastalıklardandır.

Akciğer Hastalıkları: Amfizem veya zatürre gibi hastalıklar, kalbin kanı gitmesi gereken yerlere ulaştırmak amacıyla fazla çalışmasına ve bunun sonucunda nabız yüksekliğine neden olur.

Nabız YüksekliğiAnksiyete, Stres, Panik Atak: Anksiyete bozuklukları, panik atak ve stres kalbin fazla atmasına neden olarak nabzın yükselmesine neden olur.

Nabız Yüksekliği Tedavisi Nasıl Olmalıdır
 • Nabız yüksekliğine neden olan problem tespit edilmelidir. 
 • Beta bloker ilaç kullanılmalıdır.
 • Kafein tüketimi azaltılmalıdır.
 • Kardio egzersizleri yapılmalıdır.
 • Kilo almamaya dikkat edilmelidir.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Şeker tüketimi azaltılmalıdır. Nabız Ve Tansiyon https://www.nabiz.gen.tr/nabiz-ve-tansiyon.html Sun, 09 Dec 2018 17:01:23 +0000 Nabız ve tansiyon terimleri halk arasında birbiri ile en çok karıştırılan terimler arasında gelir. Oysaki ikisinin farklı değerleri ifade ettiğini anlamak o kadar da zor değildir. Gelin bu terimlerin içeriğine kısaca göz a Nabız ve tansiyon terimleri halk arasında birbiri ile en çok karıştırılan terimler arasında gelir. Oysaki ikisinin farklı değerleri ifade ettiğini anlamak o kadar da zor değildir. Gelin bu terimlerin içeriğine kısaca göz atalım.
Nabız nedir
Nabız aslında bizlere kalbimizin 1 dakika içerisinde kaç kere attığını söyler. Yani kalbin 1 dakikadaki kasılma sayısına nabız deriz. Bunu biraz daha detaylı açıklayacak olursak; kalbin sol karıncığından büyük atardamarlara pompalanan kan, uç noktalardaki atardamarlarda dalgalanmalar oluşturur. Diğer bir deyişle uç noktalardaki atardamarlarda hissedilen kalp atışına nabız denir. Kalp her kasılmasında bir miktar kanı aort ve aorttan ayrılan dallara kuvvetlice fırlatır. Damarlar elastik özellikte olduğu için, fırlayan kan ile genişler; kan geçişi tamamlanınca da eski haline döner.

Tansiyon nedir
Tansiyon ise vücut içerisindeki atardamar sisteminin bütününde hissedilen kan basıncıdır. Tansiyon konusunda açıklanması gereken 2 ana terim vardır. Bunlardan birincisi ''Büyük Tansiyon'' dediğimiz kalbin kasılıp, içindeki kanı atardamar sistemine pompaladığı zaman oluşan basınç, diğeri ise ''Küçük Tansiyon'' dediğimiz kalp gevşediği zaman oluşan kan basıncıdır. Akciğer damarları içerisinde oluşan tansiyona ise ''Pulmoner Tansiyon'' denilmektedir. Toplar damarlar içerisinde oluşan tansiyona da ''Venöz Tansiyon'' adını alır.

Nabız birimleri ve nabzın en iyi hissedildiği yerler neresidir

Yetişkin bir bireyde nabız dakikada 60-100 birim arasındadır; tansiyon ise ideal anlamda 120-80 mmHg şeklinde gözlemlenir. Bu örnekte sözü geçen ''120'' sayısının ifade ettiği tansiyon ''sistolik'' (SIS) yani kalp kasının kasılma evresinde; ''80'' sayısının ifade ettiği tansiyon ise ''diyastol'' (DIA) yani herhangi bir kalp kasının gevşeme evresinde meydana gelen tansiyondur. Halk arasında ''büyük-küçük'' tansiyon şeklinde adlandırılırlar.
Nabız çocuklarda dakikada 100-120 kez, bebeklerde ise 100-140 kez hissedilir. Nabız her zaman sabit kalmaz. Korku ve heyecana bağlı olarak artabilir, uyku ya da hastalık sebebiyle de düşebilir. Nabzın en iyi hissedildiği bölgeler öncelikle el bilekleridir. Damarların yüzeysel seyrettiği vücut bölgelerinde yani dirseklerin iç kısmı, kasıklar, şakak bölgesi ve ayak bileklerinden de nabız ölçülebilir.

Nabız Ve TansiyonYüksek tansiyon ve düşük tansiyon nedir

30 sm cıva basıncı kalbin kanı damarlara pompaladığı zaman oluşan basınca eşittir. Damarlarımızdaki elastik özellik sayesinde bu basıncı vücudumuzun her tarafında hissetmiyoruz. Kalpten çıkan kan izlediği yol boyunca damarların esnekliğine bağlı olarak basıncını azaltarak ilerler. Kolumuzdaki bir damarda 13-15 sm cıva ölçülen kan basıncı kılcal damarlara gittikçe 1-1,5 sm cıva basınca kadar düşer. Bir pipetten ağız dolusu suyu püskürttüğümüzü hayal edelim. Pipet çeperinde esneme fazla olmadığı için püskürttüğümüz su, pipetin ucundan kuvvetli bir şekilde çıkacaktır. Pipetin ucuna bariyer oluşturacak elastik bir materyal takarsak suyun akışını bir miktar yumuşatabiliriz. Kalpten çıkan kanın basıncının giderek azalmasını da bu prensiple açıklamamız mümkündür. Yani damarlarda oluşan kireçlenme, damar elastikiyetini kaybettirecek herhangi bir etmen, kan basıncındaki azalmayı önler ve bu yüzden tansiyon yüksek çıkar. ''Hipertansiyon'' adını verdiğimiz bu durumda kişinin tansiyon değerleri 180-110 mmHg 'ya kadar yükselebilir. Bunun tam tersi durumda ise 80-40 mmHg gibi değerlere kadar düşen tansiyona ''Hipotansiyon'' denir. Her iki durumda da kişi hemen bir uzman hekim kontrolüne girmelidir. 

Düşük nabız ve yüksek nabız nedir

Bradikardi durumunda kişinin nabzı dakikada 60'tan daha az hissedilmektedir]]> Erkeklerde Nabız Kaç Olmalı https://www.nabiz.gen.tr/erkeklerde-nabiz-kac-olmali.html Mon, 10 Dec 2018 06:55:54 +0000 Erkeklerde Nabız Kaç Olmalı, Nabız; Kalbin 1 dakikalık sürede kaç sefer attığının sayısal değeridir. Diğer bir ifadeyle kalbin dakikada kaç kez attığı anlamına gelir. Nabız hızını erkek ve kadınlarda etkileyen faktörl Erkeklerde Nabız Kaç Olmalı, Nabız; Kalbin 1 dakikalık sürede kaç sefer attığının sayısal değeridir. Diğer bir ifadeyle kalbin dakikada kaç kez attığı anlamına gelir. Nabız hızını erkek ve kadınlarda etkileyen faktörler bulunmaktadır; bu faktörler arasında insan yaşı, fiziki özellik, duygu hareketleri kişinin sportif hareket alışkanlıkları ve ne sıklıkla yaptığı, varsa kullanıldığı ilaç ile havadaki sıcaklık gibi örneklerle yakından ilişkili haldedir. Tüm bu etkilerin altında, genel ortalamada yetişkin insanlarda 10 dakikalık bir dinlenmeden sonra 60-100 arası nabız, küçük çocuklarda da 70-100 arasında nabız ölçülmüş, bu değerler normal kabul edilmiştir.

Erkeklerde Nabız Hızı:
Erkeklerde nabız ölçülürken, erkeklerin atletik bir yapıda olup olmadıkları, orta halli bir vücuda mı ya da orta halden aşağı bir yapıya mı sahip oldukları, bünyenin çok iyi olarak mı, yoksa iyi mi değerlendirileceği gibi durumlar ön şart olarak göz önüne alınır. Örnek; atletik yapıda olan bir erkek bünyesinde 18-25 yaş arasındaki nabız-kalp atış hızı, dakikada 49-55 aralığında atması gerekir iken, 56-65 yaş arasında bir erkeğin bir dakikadaki nabzı 51-56 dolayında seyreder. Bu durumda kadınlara bakılacak olursa, orta bir bünyede olan kadınlarda 18-25 yaş arasındaki 1 dakikada atan nabız hızı 74-78 arasında, yaşı 26-­35 aralığına çıkarıldığında ise bu değerler bir dakikadaki nabız 73-76 olarak ölçülmüştür. normal şartlarda, erkeklerin nabzı, kadınlara göre daha düşük olduğu görülmektedir.

Erkeklerde Nabız Kaç Olmalı, Bunu Etkileyen Durumlar:
Nabız hızı düşmesi yıllarca sporla alakalı erkeklerde olabileceği gibi, sigara içen ve kansızlık hastalığı olan erkeklerde bu değerler çıkabilir. Tabi her zaman bu yüksek değerlerin sebebi olarak bir hastalık izi aramamak gerekir. Nedeni ise bir anlık duygu hareketleri, bulunulan ortamın çok fazla ısınması, sportif faaliyetlerin olmaması gibi sebepler nabız değerlerinin düşmesi ve yükselmesine etki eder. Nabız hızı olağan hızlarda olan insanların felç, kalp krizi ve ölüm gibi durumlara uğrama tehlikesinin, diğer insanlara göre daha düşük ihtimalli olduğu tıbben kanıtlanmıştır. Bundan dolayı genç ­ yaşlı ayırmadan nabız hızının, olabileceği kadar az hızda sabitlenebilmesi, insan sağlığı açısından çok fazla önem arz eder. 

Erkeklerde Nabız Kaç Olmalıİnsanların Yaşına Göre Normal Nabız Değerleri:
0-1 yaş bebeklerde 1 dakikadaki Nabız hızı; 120-140 arası,
1-3 yaş çocuk 1 dakikadaki Nabız hızı;: 90-120 arası,
3-7 yaş arası çocuk 1 dakikadaki Nabız hızı; 90-100 arası,
7-20 yaş genç 1 dakikadaki Nabız hızı;; 80-90 arası
20 yaşından büyük insanda 1 dakikadaki Nabız hızı; 60-80 
Yukarıda yazılı olan bu değerler normal olarak kabul edilir.  
Normal şart ve ortamlarda, erkeklerin nabız değerleri, kadınların nabzına göre daha düşüktür.

]]>
Bebeklerin Nabız Sayısı Kaçtır https://www.nabiz.gen.tr/bebeklerin-nabiz-sayisi-kactir.html Mon, 10 Dec 2018 19:44:02 +0000 Bebeklerin Nabız Sayısı Kaçtır; Bebeklerde nabız sayısı yeni doğan döneminde dakikada 70-190 arasındadır. Bebeklerde teni doğan dönemi doğduktan sonraki ilk yirmi sekiz gündür.  Bebek ölümlerinin yüzde kırkı ilk yir Bebeklerin Nabız Sayısı Kaçtır; Bebeklerde nabız sayısı yeni doğan döneminde dakikada 70-190 arasındadır. Bebeklerde teni doğan dönemi doğduktan sonraki ilk yirmi sekiz gündür.  Bebek ölümlerinin yüzde kırkı ilk yirmi dört saatte olur. Yenidoğanda nabız 70 ise bebek dinlenirken sayılmış demektir. Bebeğin nabız sayısı 190 olarak sayılmış ise bebek hareket halinde demektir. Erken doğan bebekler  de nabız sayısı bebek uyurken 140-150 olabilir.  Yenidoğan bebeğin kalp atışları çok hızlıdır. 
Bebeklerde de yeni doğduğu andan itibaren, ay ve yaşa göre nabız sayısı değişmektedir. 
 • Yenidoğan bebeklerde doğumda alt sınır nabız sayısı 90 ortalama nabız sayısı 140, üst sınır 190'dır.  Yenidoğan bebeklerde nabız 90 altında ise bradikardi, nabız sayısı 190 üzerinde ise taşikardi dir. 
 • Bebeğin 1. ayında, alt sınırı 85, ortalama nabız sayısı 130, üst sınır 175' dir. Bebek bir aylıkken nabız sayısı 85 altında ise bradikardi, nabız sayısı 175  üzerinde ise taşikardi dir. 
 • Bebeğin 1-6 ayında, alt sınır 85, ortalama nabız sayısı 130, üst sınır 175' dir. Bebeğin bir ile altıncı ayı arasında nabız sayısı 85 altında ise bradikardi, nabız sayısı 175 üzerinde ise taşikardi dir. 
 • Bebeğin 6-12 ayında nabız sayısı alt sınır 75, ortalama nabız sayısı 115, üst sınır 155' dir. Bebeğin 6-12 ayı arasında nabız sayısı 75 altında ise bradikardi, 155 üstünde ise taşikardidir. 
 • Bebeğin bir, iki yaşında nabız sayısı alt sınır 70, ortalama nabız sayısı 110, üst sınır 150' dir. Bebeğin bir, iki yaşı arasında nabız sayısının 70'in altında olması bradikardi, 150'nin üzerinde olması taşikardi dir. 
Bebeklerin Nabız Sayısı KaçtırNabız; Kalp atımlarının atardamar duvarına yaptığı basıncın parmak uçları ile cilt üzerinden hissedilmesidir. Bebeklerde nabız alınan bölgeler şah damarı, ön kol radial damarı, ön kol brakiyal damarı kasıktaki ana damardan alınabilir. Bebeklerde doktor dolaşımı değerlendirecekse bunu bebeğin kol atardamarından yapmalıdır. 

Bebeklerin vücudu hızlı büyüme gereksiniminden  dolayı ortaya çıkan oksijen ihtiyacını karşılamak için bebeklerin nabız sayısı yüksektir.  Bebekler büyüdükçe nabız sayısı düşmektedir. 
]]>